Nâzım Hikmet'in ölümünün 50. yılı anma etkinliklerin kapsamında, 2 Haziran 2013 tarihinde Doğa Rutkay bu kadar önemli bir gece de bu kadar önemli insanlarla birlikte olduğu için duyduğu mutluluğu ifade etti. Ardından yıllardır bu etkinliğin bir mimarı olduğunu belirterek, RTİB adına Nâzım Hikmet Anma Komite Başkanı Ali Galip Savaşır’ı sahneye davet etti.

Nâzım Hikmet’in ölümünün 50. yılı anma etkinliklerin kapsamında, 2 Haziran 2013 tarihinde Moskova’da düzenlenen akşam konserinde Nâzım Hikmet ölümünün 50. yılında sevenleri tarafından biz dizi etkinlik ile Moskova’da bir kez daha anıldı. Anma gecesinin sunuculuğunu Doğa Rutkay ve Alisa Burova üstlendi.

Ali Galip Savaşır’ın konuşması

“Bu güzel Moskova akşamında bu salonu aşkla, coşkuyla,sevgiyle dolduran hepinizi saygı ile selamlıyorum. Hoşgeldiniz.

Büyük bir vatansever, büyük bir şair, gerçek bir vatan evladı. Sevgisini yüreğimizin içinde, başımızın üstünde taşıdığımız Nâzım Hikmetimizi 50. ölüm yıl dönümünde bir kez daha anmak, alkışlamak, bağrımıza basmak için buradayız.

Rusya’daki Türk toplumu yıllardır Rusya’da çok güzel şeyler başardı. Neredeyse 25 yıldır bu güzel ülkenin taşında, toprağında emeğimiz var. Bu ülkede ekmeğimizi kazandık, aşklarımızı yaşadık, ailelerimizi kurduk, çocuklarımızı bağrımıza bastık. Artık gurbet saymadığımız, ikinci memleket bildiğimiz bu ülkede ilk geldiğimiz en zorlu yıllardan başlayarak bize moral veren, güç veren bir faktör vardı. Onun yürüdüğü yollarda yürümek, sovyet devrimini yaşamış dostlarımızdan ona dizdikleri övgüleri duymak, Türk şairinin en büyük sesinin memleketlisi olmak onurunu yaşadık. Nâzım bizim her zaman ortak paydamız, ışığımız oldu. İş adamıyla, akademisyeniyle bu ülkede Türk toplumu olarak belkide en büyük başarımız Nâzım’a layık olmaya çalışmaktır. Nâzım’ın sesi gür çıksın diye, elinden alınan vatandaşlığı iade edilsin diye Türkiye’deki kamuoyu bu yüce çınarın Rusya’dan gelen sesini duysun diye yıllarca çabaladık. Rus-Türk İş adamları Birliği 18 yıllık varlığı süresince Nâzım Hikmet etkinliklerini her zaman her şeyin üstünde tutarak; Moskova’da bastığımız kitaplarıyla, destek olduğumuz Nâzım Hikmet Kütüphanesiyle, her yıl coşku ile andığımız etkinliklerle, Nâzım Hikmet’e layık olmaya çalıştık.

Bu salonu dolduran coşkulu kalabalık, yıllardır bir gelenek halini alan anma törenleri; boşa kürek çekmediğimizi kanıtlıyor, içimizi ısıtıyor, yüzümüzü güldürüyor. Sağ olun.

Bir kez daha dünya bakışımız, görüşlerimiz birbirinden farklı olsa da Rusya’da ki Türk toplumu olarak hepimizi birleştirecek, ortak paydamız olacak değerlere ne kadar çok ihtiyacımız olduğunu anlıyoruz. Ve Nâzım’a bunun için bir kez daha minnet duyuyoruz.

Bu yıl Nâzım Hikmet’i sonsuzluğa uğurlayışımızın 50. yıl dönümünde buluştuk. Yarım asır değil, asırlar geçse de Nâzım’ın o gür sesi ile hep yanımızda olacak. Hep vicdanımızın, vatan severliğimizin gür sesi olarak kalacak.

Bu yıl ona layık bir tören için el ele verdiğimiz bize büyük destek olan Nâzım Hikmet Vakfı’na, davetimizi kabul edip Moskova’ya gelen isimlerini tek tek sayamayacağımız tüm aydınlarımıza, Nâzım Hikmet dostlarına gönülden teşekkür ediyorum.

Yarın sabah 11.00’de hepinizi, Novodeviçi’de Nâzım’ın mezarı başında buluşmaya davet ediyorum..

   Nâzım’ın Moskovasına hoş geldiniz…”

Nâzım HİKMET

Moskova Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı

Tüm Yazılara Bak

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir