2013 yılı “Nâzım Hikmet’i Anma Etkinlikleri” kapsamında şairin mezarı başında düzenlenen törenin açılış konuşması Sayın Ali Galip Savaşır tarafından yapıldı.

Nâzım Hikmet’in değerli dostları, Türkiye’den gelen saygı değer konuklarımız
Hoş geldiniz…
Büyük şairimizin mezarı başucunda buluştuğumuz bugünde aramızda olduğunuz için hepinize yürekten teşekkür ediyorum.
50. ölüm yıl dönümünde daha da önemlisi 111. yaş gününde büyük usta yine hepimizi mezarı başında buluşturdu.
Moskova’da yaşayan biz Türkler için Nâzım’ı anma, mezarı başında buluşmak yıllardır sürdürdüğümüz bir gelenek.
Bizi bir araya getiren, dünya görüşlerimiz, hayata bakışımız ne olursa olsun Nâzım’ın vatanseverlik paydasında hepimiz birleşiyoruz.
Bugün büyük bir gün vatanseverler için!
Nâzım’ın sevgisinin zirveye çıktığı bu bayram gününde Nâzım’ı anmak; Ruslardaki doğum günü gibi ölüm gününü anıyoruz. 3 Haziran da burada buluşmak; yaşı olmayan, ölümsüzlüğe yürüyen her büyük insan gibi Nâzım’ı da yanımızda, kalbimizde hissediyoruz.
Biz RTİB-Rus Türk İş Adamları Birliği olarak yıllardır Nâzım Hikmet’i anma etkinliklerini gururla önayak oluyoruz.
İş adamlarının yaşadığı ülkelerden, çıktıkları topluma her zaman ödemeleri gereken bir borçları olduklarını düşünerek, bu Nâzım’a olan bir görevi üstlenmiş bulunuyoruz. Ülkemizin değerine sahip çıkma sorumluluğunu ve görevini 18 yıldır sürdürüyoruz.
Rusya’daki Türk toplumu için Nâzım iki ülke arasında halklar arasında ortak bir payda olmaya, birleştirici bir köprü olmaya devam ediyor. Nâzım’ın ideolojilerinin de ötesinde insan sevgisini, vatan ve memleket sevgisini hiç bir haksızlığa baş eğmeyen adalet duygusunu bize hakkını vererek öğrettiği için seviyoruz, yaşatıyoruz.
“Sen yanmasan, ben yanmasam, biz yanmasak… Nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa?” diye sesini her an duyuyoruz.
Nâzım’ı anma törenlerinin, etkinliklerinin her yıl Türkiye’den daha büyük bir coşkuyla daha büyük kitleleri Moskova’ya çektiğini görmek bizi gururlandırıyor.
Çok değerli dostlarımızı, büyüklerimizi, isimlerini tek tek sayarak birilerini unutmaktan korktuğum Nâzım dostlarını bu vesile ile bir kez daha selamlıyorum.
Bu etkinliklerde desteğini esirgemeyen, Nâzım’a inanmış Türk iş adamı arkadaşlarıma ayrıca teşekkür ediyorum.
Bizi her zaman yalnız bırakmayan bu davaya, Nâzım’a inanmış Nâzım Hİkmet Vakfı yetkililerine, üyelerine ve Nâzım’ı seven dostlarımıza bu desteklerinden dolayı çok teşekkür ediyorum.
Türkiye’den gelen bugün bu anma gününde bizleri ve Nâzım’ı yalnız bırakmayan tüm dostlara Nâzım’ın toprağına hoş geldiniz…

Nâzım HİKMET

Moskova Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı

Tüm Yazılara Bak

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir