Rusya Kültür Bakan Yardımcısı Pavel Stepanov büyük Türk şairi Nâzım Hikmet'in Moskova'da bir anıtının yapılması fikrini değerlendirerek; "Bu olay ikili ilişkilerimize zenginlik katar" dedi.

Gazeteci Fuad Safarov’a konuşan Rusya Kültür Bakan Yardımcısı Stepanov, ikili kültürel ilişkileri değerlendirdi. Stepanov şunları ifade etti: “2019 Türkiye-Rusya Kültür ve Turizm Yılı kapsamında Rusya ve Türkiye’de çeşitli kültürel etkinlikler yapıldı. Bu faaliyetler iki ülke halklarının bir birlerinin kültürlerini tanıma açısından etkili oldu. İlişkilerimizi daha da geliştirdi.”

Moskova’da Nâzım Hikmet anıtının yapılması ile soruya da yanıt veren Rusya Kültür Bakan Yardımcısı Stepanov, “Ben yeni duyuyorum. Her ülkenin ilgili kurumları bu konuyu gündeme getirebilir, gereken hazırlık çalışmaları da yapılabilir. Moskova’da Nâzım Hikmet anıtının yapılması ikili ilişkilere önemli katkı sağlar. Bu olay ikili ilişkilerimize zenginlik katar” şeklinde konuştu.

Министерство культуры Российской Федерации: «Установка памятника Назыму Хикмету в Москве внесет ценный вклад в развитие российско-турецких отношений»

Заместитель министра культуры РФ Павел Степанов положительно оценил идею возведения памятника Назыму Хикмету в Москве: «Это событие привнесет качественные изменения в развитие двусторонних отношений наших государств».

Во ходе интервью журналисту Фуаду Сафарову Павел Степанов прокомментировал двусторонние отношения России и Турции в сфере культуры: «В 2019 г. в рамках Перекрестного Года культуры и туризма в Турции и России были организованы различные мероприятия. Эти события обеспечили сближение культур двух стран и, как следствие, внесли весомый вклад в развитие отношений между Россией и Турцией».

Павел Степанов также прокомментировал идею установки памятника Назыму Хикмету в Москве: «Я слышу об этом впервые. Соответствующие учреждения наших стран могут поднять данный вопрос и начать необходимую подготовку. Возведение памятника Назыму Хикмету значительно повлияет на развитие отношений наших стран».

Nâzım HİKMET

Moskova Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı

Tüm Yazılara Bak

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir