Nâzım Hikmet’i Anma etkinlikleri 2018 tanıtım videosu.

Nâzım Hikmet’i Anma Etkinlikleri ve Konseri 2018.  Çok yakında yayınlanacak olan fotoğraf ve video arşivinden bir yudum tanıtım videosu.

Büyük Türk şairi Nâzım Hikmet Ran, ölümünün 55’inci yıl dönümünde her yıl olduğu gibi yine Moskova’da mezarı başında törenle anıldı.

Rus-Türk İş adamları Birliği (RTİB) girişimi, Nâzım Hikmet Kültür Vakfı’nın katkılarıyla düzenlenen anma töreninde, Vakıf Başkan vekili Kıymet Coşkun, Türkiye’den gelen sanatçı ve aydınlar ile Nâzım’ın Moskova’da yaşayan Türk ve Rus sevenleri buluştu.

Törene katılanlar arasında Türkiye’nin Moskova Büyükelçisi Hüseyin Diriöz de vardı. Diriöz, Moskova Büyükelçiliği adına yaptırılan özel çelengi mezara koydu.

Bu yıl geniş bir katılımla ve zengin bir programla çok daha görkemli geçen anma törenine güneşli havada yüzlerce kişi katıldı. Türkiye’den sanatçılar Genco Erkal, Zülfü Livaneli, Edip Akbayram ve Sıla’da Novodeviçi’deki mezarın başında buluştu.

Törenlere ilk kez uzun bir aradan sonra katılan Nâzım Hikmet’in üvey kızı Anna Stepanova da bir konuşma yaptı ve Nâzım ile annesi Vera Tulyakova’nın hatırasına sahip çıkan Türk toplumuna gözyaşları içinde teşekkür etti.

Törende konuşan Nâzım Hikmet Anma Komitesi Başkanı Ali Galip Savaşır, Nâzım’ın Türk ve Rus toplumunun “ortak paydası” olduğuna vurgu yaparken,  “Mezarı başına gelmekte tereddüt edilen yıllardan, onun için yapılan etkinliklerde en ön safta yer alma arzularını insanların içinde yeşerttik. Büyük zorluklarla başladığımız anma etkinliklerinin artık sadece Rusya’da değil, Türkiye’de büyük ilgiyle izlenmesini, büyük yankı yaratmasını, her yıl ana vatandan konukların akın akın Nâzım’ın mezarı başına gelmelerini gururla izliyoruz” dedi.

RTİB Başkanı Naki Karaaslan da Nâzım’ın anısını yaşatmayı iş dünyası olarak yüce bir görev saydıklarını vurguladı.

Türkiye’nin Moskova Büyükelçisi Hüseyin Diriöz, Nâzım’ın verdiği evrensel mesajlarla tüm dünyaya mal olmuş bir aydın olduğunu söyledi. Diriöz, “Geçen yıllar içinde Nazım unutulmanın aksine daha da büyük şevkle hatırlanmaktadır” dedi.

Törende tiyatro sanatçısı Genco Erkal, şairin “Hava Kurşun Gibi Ağır” şiirini okudu.

Moskova Devlet Üniversitesi öğrencilerinden Liza Barikzay’ın okuduğu, Nâzım Hikmet’in “Ben Senden Önce Ölmek İsterim” şiiri de büyük alkış topladı.

Daha sonra tüm konuklar Nazım’ın mezarına kırmızı karanfiller bıraktı.

Akşam da Moskova’da bir sanat gecesi düzenlendi. “Nâzım Hikmet Dostluk Ödülü” bu yıl  Nâzım’ın eserlerini yıllardır kitlelerle buluşturan tiyatro sanatçısı Genco Erkal ve Nâzım’ın eserlerini besteleyerek kitlelere ulaştıran dünyaca ünlü Azerbaycanlı besteci Prof. Dr. Arif Melikov’a takdim edildi. Hastalığı nedeniyle törene katılamayan Melkov’un ödülünü, Bakü’den gelen torunu aldı.

Moskova’da yaşayan binlerce Türk ve Rus konuğun katıldığı gece, şes sanatçısı Sıla’nın verdiği konser ile tamamlandı.

Nâzım HİKMET

Moskova Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı

Tüm Yazılara Bak

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir