Sovyet dönemi ünlü Azeri şair Resul Rıza'nın büyük şair Nâzım Hikmet'le ilgili bilinmeyen bir anısı ortaya çıktı.

Şairin oğlu olan saygıdeğer yazar Anar Rızayev, Rus Literaturnaya Gazeta gazetesine Sovyet şairi Simonov’la ilgili anılarını paylaştı. Yazarın anlattığına göre Rezul Rıza, Nâzım Hikmet ve ünlü Sovyet yazarı Konstantin Simonov arasında güçlü bir dostluk ilişkileri vardı. Babasının kendisine; “Nâzım Hkmet’in cenaze törenindeki kardeşim Simonov’un ne kadar üzüldüğünü asla unutmayacağım…” dediğini ilk kez duyurdu.

Anar; “Simonov’un dostluğu sonsuza kadar idi. Örneğin Nâzım Hikmet (1902-1963) ile olan dostluğu ve babam Resul Rıza (1910-1981)… Babam Nâzım Hikmet’in ölümünden sonra Simonov’la görüşmeyi hatırlayarak şunları yazıyordu: “Konstantin Simonov ile 40 yılı aşkın bir süre önce tanıştım … Onun ve benim Nâzım Hikmet ile olan dostluğum ilişkilerimizi daha da güçlendirdi. Nâzım’ın cenaze töreninde kardeşim Simonov’un ne kadar üzüldüğünü asla unutmayacağım. Sonralar çoğu kez görüştük., Nâzım’ın edebi mirası ile ilgili komisyon çalışmalarında birlikte çalıştık. ”

Bu arada Nâzım Hikmet’i konu alan, “Kerem Gibi” kitabının da yazarı olan Anar, daha önce Azeri basınına yaptığı açıklamada, “Nâzım Hikmet Bakü’de sık sık bizim eve misafir olurdu. O da beni Moskova’daki evinde, yazlık evinde ya da oteldeki odasında ağırlardı” şeklinde anlatmıştı.

Anar Rızayev’e “Türk Dünyasının Yaşayan Dede Korkut Ödülü” takdim edilmişti.

Nâzım HİKMET

Moskova Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı

Tüm Yazılara Bak

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir