İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Rus yetkililer tarafından kısa süre önce gündeme getirilen şair Nâzım Hikmet'in Moskova'da bir anıtının yapılması fikrine destek verdi.

Geçen yıl Maltepe Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen Maltepe Ekonomik Forumu’na katılan İmamoğlu, Medya Günlüğü’nün konuyla ilgili sorusunu yanıtladı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı, “Moskova’da Nâzım Hikmet anıtını zevkle yaparız. Türkiye ve Rusya dışişleri bakanlıklarıyla konuşuruz. Eğer herhangi bir eksiklik olursa ve üstlenen olmazsa, bu durumda biz zevkle yaparız” dedi. 

İmamoğlu röportaj sırasında ayrıca Rusya ile ilişkilere önem verdiklerini belirterek “Rusya ile ilgili gezi planlarımız var. Fakat şu anda bir şey söylemem için erken. Zamanı, vakti belli değil henüz. Fakat planlarımız var…” dedi.

 Moskova Kent Meclisi Mosgorduma Başkanı Aleksey Şapoşnikov Medya Günlüğü’ne yaptığı açıklamada; Nâzım Hikmet’in Rusya’nın başkentinde bir anıtının yapılması ile ilgili talep gelmesi halinde değerlendireceklerini söylemişti. Anıt fikrini ilk destekleyen İstanbul Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç olmuş ve ellerinden geleni yapmaya hazır olduklarını açıklamıştı.  

Rusya Kültür Bakan Yardımcısı Pavel Stepanov da, Moskova’ya Hikmet’in anıtının dikilmesi önerisine olumlu yaklaşmış; “Bu olay ikili ilişkilerimize zenginlik katar” demişti…  

Nâzım HİKMET

Moskova Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı

Tüm Yazılara Bak

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir