Türkçenin büyük şairi Nâzım Hikmet doğumunun 120. yıldönümünde Moskova’da anıldı!

Türkçenin büyük şairi Nâzım Hikmet doğumunun 120. yıldönümünde Moskova’da anıldı!

Etkinlik, şairin Moskova yıllarında hem üyesi olduğu hem de sıkça bulunduğu Moskova Yazarlar ve Yayıncılar Birliğinin tarihi salonlarında Moskova Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı ev sahipliğinde, Moskova Nâzım Hikmet Kütüphanesi ve Moskova Yunus Emre Enstitüsü iş birliği ile düzenlendi.
Daha önce Tolstoy, Mayakovski, Gorki, Yesenin, Pasternak ve elbette Nâzım Hikmet gibi dünyaca ünlü edebiyatçıların bulunduğu, edebiyat tarihine iz bırakmış bu büyük isimlerin adımladığı koridorlarda, çalışmalarını yaptıkları salonlarda Nâzım Hikmet’in dizeleri Moskova Nâzım Hikmet Vakfı Öğrenci Komitesinin hazırladığı şarkı ve şiirlerle yankılandı.

Nâzım Hikmet 120. Yaşında! – Назыму Хикмету 120 лет!


Alanda kurulan anma köşesinde Nâzım Hikmet ve eşi Vera’ya ait şapka, eldiven, daktilo gibi kişisel eşyalar karanfillerle süslenerek şairin yağlıboya bir tablosu eşliğinde sergilendi.
Piyanist Cemil Yener Gökbudak’ın piyano icrası eşliğinde ikramlarla başlayan etkinlik, T.C. Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar, Yazarlar ve Yayıncılar Birliği Başkanı Sergey Aleksandroviç Şargunov, Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı Başkan Vekili Daria Zhigulskaya ve Moskova Yunus Emre Enstitüsü Direktörü Prof. Dr. Ömer Özkan’ın konuşmalarıyla devam etti.


Büyükelçi Samsar konuşmasında, ‘‘Milli şairimiz Nazım’ın anısına ve mirasına sahip çıkmaya devam edeceğiz. Bu vesileyle Nazım Hikmet’i hayatta olduğu dönemde olduğu gibi şu anda da kucak açmaya devam eden Rusya’ya da şükranlarımızı ifade ediyorum.’’ diyerek sözlerini şairin ‘‘Aşk Mönüsü’’ adlı şiirini okuyarak noktaladı.
Vakıf adına söz alan Doç. Daria Zhigulskaya vakfın Moskova’daki faaliyet ve çalışmalarına değinerek rahatsızlığı sebebiyle törene katılamayan Moskova Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı Başkanı Ali Galip Savaşır’ın mesajını izleyicilerle paylaştı.


Yazarlar ve Yayıncılar Birliği Başkanı Şargunov, Nâzım’ın sadece Türk halkına değil Rus halkına da ilham veren, zarafeti ve üstün edebi kişiliğiyle her zaman örnek gösterilen bir edebiyatçı ve insan olmasından bahsederek, şairin Moskova Yazarlar Birliğine üye olmasından duydukları gururu dile getirdi.
Moskova Yunus Emre Enstitüsü Müdür Prof. Dr. Ömer Özkan sanatın en önemli gayesinin insanda güzellik duygusu oluşturması olduğunu, Nâzım’ın bunu her yıl yapmaya devam ettiğini çünkü senede en az iki kez Nâzım vesilesiyle Türk ve Rus Sanatseverler olarak bir araya geldiklerini söyledi.


25 Ocak 2022’de Moskova Yazarlar ve Yayıncılar Birliğinde, Rus ve Türk akademisyenlerin, Rus-Türk iş dünyası temsilcilerinin ve Moskovalı öğrencilerin büyük ilgisi ve katılımlarıyla gerçekleştirilen etkinlik, Nâzım’ın şiirlerini seslendiren öğrencilere T.C. Moskova Büyükelçisi Sn. Mehmet Samsar tarafından hediyeler verilmesinin ardından son buldu.

Назыму Хикмету 120 лет!

В Москве почтили память великого турецкого поэта Назыма Хикмета к 120-летию со дня его рождения!
Мероприятие было организовано Фондом культуры и искусства имени Назыма Хикмета в Москве при содействии Библиотеки имени Назыма Хикмета и Института имени Юнуса Эмре в Москве. Вечер прошел в исторических залах Ассоциации союзов писателей и издателей, членом которого поэт был и который часто посещал во время жизни в Москве.


В залах, которые посещали всемирно известные литературные деятели, такие как Толстой, Маяковский, Горький, Есенин, Пастернак и, конечно же, Назым Хикмет, оставившие свой след в истории литературы, студенческий комитет Фонда имени Назыма Хикмета в Москве подготовил творческий вечер со стихотворениями Назыма.
На мероприятии вместе с портретом поэта, были выставлены и личные вещи самого Назыма Хикмета и его жены Веры – шляпа, перчатки, пишущая машинка.
Мероприятие началось с фуршета в сопровождении пианиста Джемиля Йенера Гёкбудака, после чего приветственные речи произнесли Посол Турецкой Республики в Москве господин Мехмет Самсар, Председатель Ассоциации союзов писателей и издателей Сергей Александрович Шаргунов, заместитель Президента Фонда культуры и искусства имени Назыма Хикмета в Москве доцент Дарья Жигульская и Директор Института имени Юнуса Эмре в Москве профессор Омер Озкан.

Nâzım Hikmet 120. Yaşında! – Назыму Хикмету 120 лет!


В своем выступлении господин Посол Самсар отметил: «Мы продолжим защищать память и наследие нашего национального поэта Назыма. Поэтому я хотел бы выразить нашу благодарность России, которая продолжает поддерживать Назыма Хикмета, как это было при его жизни», и завершил свои слова, прочитав стихотворение поэта «Aşk Mönüsü».


Выступая от имени Фонда, доцент ИСАА МГУ, РГГУ Дарья Жигульская коснулась деятельности Фонда имени Назыма Хикмета в Москве и поделилась посланием Президента Фонда культуры и искусства имени Назыма Хикмета Али Галипа Савашира, который не смог присутствовать на мероприятии по состоянию здоровья.
Председатель Ассоциации Союзов писателей и издателей Сергей Александрович Шаргунов в своем речи отметил, что Назым – литератор и человек, вдохновляющий не только турецкий, но и русский народ. Кроме того, он упомянул, что Назым Хикмет всегда является примером изящества и превосходства литературной личности, и выразил гордость за членство поэта в Союзе писателей.


Директор Института имени Юнуса Эмре в Москве профессор Омер Озкан сказал, что самая важная цель искусства — создать у людей чувство прекрасного, и что Назым продолжает делать это каждый год, потому что турецкие и российские ценители искусства собираются вместе по крайней мере два раза в год, чтобы почтить память поэта.
Мероприятие, которое состоялось 25 января 2022 года в здании Ассоциации союзов писателей и издателей при большом интересе и участии российских и турецких ученых, представителей российско-турецкого делового мира и студентов из Москвы, завершилось вручением подарков господином Послом Мехметом Самсаром студентам, выступившим со стихами Назыма Хикмета.

Basın için Press Media Kit indir – Download Press Kit

Nâzım HİKMET

Moskova Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı

Tüm Yazılara Bak

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir