Nâzım Hikmet’i Anma Etkinkileri Rusya, Moskova 2018.
NÂZIM HİKMET KÜLTÜR VE SANAT VAKFI Başkan Vekili Kıymet Coşkun büyük şair Nâzım Hikmet’in mezarı başında yaptığı konuşma videosu.

Merhaba

Buraya ilk gelişimi anımsıyorum. Karlı bir kış günüydü. Kapılar kapalıydı. O zamanlar yanlış anımsamıyorsam özel izinle giriliyordu buraya. Nâzım Hikmet’in saman sarısı saçlı, kirpikleri mavi sevdiği Vera Tulyakova ile gelmiştik.

Sonraki gelişlerim daha çok 3 Haziranlara denk düştü. Bu gelişlerden birini hiç unutmam. O zamanki Başkanımız rahmetli Ayrın Aybay, sevgili Tarık Akan ve Nâzım Hikmet’in yeğeni, Yönetim kurulu üyemiz rahmetli Hikmet Yaltırım da vardı.  Bu gelişimizde Türkiye’nin dört bir yanından Nâzım Hikmet’e memleket toprağı getirmiştik. Geçtiğimiz yıl da Vakıf Başkanımız Rutkay Aziz, Tarık Akan dostumuzun mezarından alınmış bir avuç toprak getirdi. Bu topraklar burada birbirine karıştı, harmanlandı. Türkiye ve Rusya insanının kucaklaşması gibi!

Nâzım Hikmet odağında yıllardır bu kucaklaşmayı sağlayan RTİB’in eski ve yeni yöneticilerini, RTİB Başkanı Naki Karaaslan’ı, Nâzım Hikmet Komitesi Başkanı Ali Galip Savaşır’ı ve her yıl artan bir ilgiyle bu anmalara katılan sizleri kutluyor,  teşekkürlerimizi sunuyorum.

Değerli dostlar,

Şimdi size Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı’nın mesajını okumak istiyorum.

MESAJ

Değerli dostlar,

   Evrensel değerimiz Nâzım Hikmet’i ölümsüzlüğünün 55. yılında ülkemizde ve dünyanın dört bir köşesinde anıyoruz. O yalnızca dünyanın en güzel dizelerini yazmış bir şair değildi; bütün insanlığa yaşadığımız dünyanın ve insan olmanın nasıl güzel, değerli, “harikulade bir meyve” olduğunu anlattı. Onu okuyanlar, onun şiir dünyasında dolaşanlar, dünyayı ve insanı daha iyi tanımayı, daha çok sevmeyi öğrendiler. Bu yüzden Nâzım, bütün insanlığın yol göstericisidir aynı zamanda. Yalnız bugün değil, yakın ve uzak gelecekte de, Nâzım Hikmet, insanlığın geçmişini ve geleceğini bütün boyutlarıyla görebilmiş şiirleriyle dünyaya yol göstermeyi sürdürecek.
   Onu andığımız bugün, onun şiirleri ve hayatı ışığında geçmişimizi ve geleceğimizi bir kez daha düşüneceğiz.

Dostluk ve dayanışma duygularımızla,
Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı
Kıymet Coşkun/ 3 haziran 2018, Moskova            

TARİHÇE

NÂZIM HİKMET KÜLTÜR VE SANAT VAKFI, şairin kız kardeşi merhum Samiye Yaltırım tarafından 22 Mayıs 1991 tarihinde kuruldu. Kuruluş hazırlıkları 3 Haziran 1990 günü şairin kız kardeşi Samiye Yaltırım’ın çağrısıyla İstanbul Mülkiyeliler Birliği’nde bir araya gelen Nâzım Hikmet dostları tarafından başlatıldı. Bu toplantıya katılanlar Girişim Kurulu olarak adlandırıldı.

Girişim Kurulu içinden çalışmaları aktif olarak yürütmek üzere Prof Dr. Aydın Aybay başkanlığında geçici bir yönetim kurulu oluşturuldu. Bu kurul bir vakfın kurulabilmesi için zorunlu olan hukuki ve maddi hazırlıkları yaptı. İstanbul Açıkhava Tiyatrosu’nda düzenlenen bir geceyle ilk katkı sağlandı. Bu geceye ülkenin önde gelen sanatçıları Nâzım Hikmet şiirleri ve şarkılarıyla destek verdi. Yüzden fazla ressam ve yontucu Cemal Reşit Rey salonlarında düzenlenen büyük bir sergiyle eserlerini bağışladı. Yazarlar, şairler kitaplarının telifleriyle, kimi tiyatrolar gişe gelirleriyle katıldı. Öte yandan Aydın Aybay başkanlığında hukukçu bir ekip hukuki çalışmalara başladı. Bir yıl içinde maddi ve hukuki anlamda gerekli hazırlıklar tamamlanarak ilgili Mahkemeye başvuru yapıldı.

22 Mayıs 1991’de kuruluşu onaylanan Vakıf’ta hızla Nâzım Hikmet’in 90. doğum yılı hazırlıklarına başlandı. 1992 Ocak ayında “Nâzım Hikmet Aramızda” adıyla bir hafta düzenlendi. Bu hafta süresince Nâzım Hikmet ilk kez kendi ülkesinde tüm yönleriyle tartışıldı, anıldı. Sergiler açıldı. Tiyatro oyunları sahnelendi. Şiir ve müzik dinletileri yapıldı. Lütfü Kırdar Sergi Sarayı’nda düzenlenen kapanış gecesi, Bolşoy Tiyatrosu balerinlerinin,  Joan Baez, Zülfü Livaneli, Genco Erkal, Işık Yenersu gibi sanatçıların ve Saim Akçıl Gençlik Korosu’nun katılımıyla yapıldı. Bu gecenin açılışını, ilk kez bir devlet görevlisi; dönemin Kültür Bakanı Fikri Sağlar yaptı ve Nâzım Hikmet’ten “Devlet adına” özür diledi.

Bu hafta içinde Vakfın ilk Danışma Kurulu da toplandı ve hazırlıkları yürüten Geçici Yönetim Kurulu’nun, geçici sıfatını kaldırarak Yönetim Kurulu olarak çalışmalarını sürdürmesine karar verildi. Samiye Yaltırım Başkan, Aydın Aybay Başkan Vekili oldu.

NÂZIM HİKMET KÜLTÜR VE SANAT VAKFI’NIN AMACI:

 • Bütün dünyada Nâzım Hikmet’le ilgili yazı, kitap, yayın, fotoğraf, resim, film, müzik, heykel, anıt vb. nitelikte bütün çalışma ve yapıtları veya onların örneklerini toplayacak bir merkez kurmak.
 • Eserlerini araştırmak, yaygınlaştırmak ve tanıtmak.
 • Her türlü kültürel, sanatsal ve bilimsel çalışmaları destekleyerek ülkemizde ve dünyada kültür, sanat ve bilimsel akademik düzeyinin yükselmesine katkıda bulunmak.

NÂZIM HİKMET KÜLTÜR VE SANAT VAKFI’NIN ETKİNLİKLERİ:

 • Kültür, sanat ve bilgi merkezleri, müzeler, araştırma-geliştirme birimleri, enstitüler kurar.
 • Yayınlar yapar.
 • Kültürel, sanatsal, bilimsel açıdan eğitici, tanıtıcı, değerlendirici nitelikte toplantı, seminer, kurs, panel, sempozyum ve benzerlerini düzenler.
 •  Kültürel, sanatsal ve bilimsel çalışmaları desteklemek için ödüller verir.
 • Kültürel, sanatsal ve bilimsel konularda yarışmalar düzenler.
 • Eğitim, öğretim, araştırma, geliştirme faaliyetlerini destekler ve kurslar açar.
 • Ülkemizde ve dünyada kültür, bilim ve sanatın gelişmesi için her türlü çalışmayı tek başına veya başka kişi, kurum ve kuruluşlarla birlikte yapar.

 

Nâzım HİKMET

Nazım Hikmet Rusya Anma Etkinlikleri Arşivi

Tüm Yazılara Bak

1 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • merhaba nazım hikmet sevenleri. merhaba sayın kıymet çoşkun daha önce iletişim için mail atmıştım malesef dönüş yapılmadı. ben istanbul avrupa yakasından ibrahim moskava’ya gitmek istiyorum nazım hikmet anma etkinliği her yıl orada toplandığınızı biliyorum internet üzerinden takipteyim ben bir nazım hikmet seveni hayranı aşığı artık ne derseniz. bana yardımcı olursanız çok sevinirim kendi imkanlarımla gitmek zor olucak dil yol bilmiyorum nazım’ın toprağına taşına elimle gözümle dokunmak istiyorum benide götürün.

Sosyal Ağlarımız

Nazım Hikmet Web Sitesi Sosyal Ağlarımızı Takip Etmeyi Unutmayınız.

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .