Nâzım Hikmet, 122. doğum yıl dönümünde Türkan Şoray’ın katıldığı gala gecesinde Rusya’nın başkenti Moskova’da anıldı.

1978 yılında yönetmenliğini Ejder İbrahimov’un yaptığı Ferhat ile Şirin – Bir Aşk Masalı filminde başrol oyuncusu olarak yer alan Türkan Şoray 46 yıl sonra filmin yeniden gösterimi için onur konuğumuz olarak Moskova’daydı ve yıllar sonra yeniden geldiği Moskova’da büyük bir ilgiyle karşılandı.

Nâzım’ın dizelerinden alıntılarla dakikalarca ayakta alkışlanarak konuşmasını sonlandıran Türkan Şoray’a Büyükelçimiz Tanju Bilgiç tarafından filmin çıktığı yıl Moskova sinemalarında tanıtım olarak basılan film kartından alınmış görselin granit taşa işlendiği bir hediye takdim edildi.

Açılış konuşmalarını T.C. Moskova Büyükelçimiz Sn. Tanju Bilgiç’in gerçekleştirdiği etkinlik, Moskova Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı ev sahipliğinde, Moskova Yunus Emre Enstitüsü, Rusya Federasyonu Sinemacılar Birliği, Moskova Kültür Bakanlığı ve Moskova Kuzey Bölgesi Kültür İdaresi iş birliğiyle Moskova Dom Kino sinemasının 1100 kişilik tarihi büyük salonunda gerçekleştirildi.

Dom Kino’da unutulmaz bir gece!

Türk ve Rus katılımcıların etkinliğe gösterdiği yoğun ilgi nedeniyle film Dom Kino sinemasının 600 kişi kapasiteli bir diğer salonunda aynı anda gösterime konuldu ve yaklaşık 2000 kişi filmi aynı anda izledi.

Sinemamızın Sultanına ve bütün katılımcılarımıza şükranlarımızı sunuyoruz.Etkinlik Filmi 3 Şubat 2024 – Nâzım Hikmet

NazımHikmet.com Rusya Moskova anma etkinlikleri 2024

Nâzım HİKMET

Moskova Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı

Tüm Yazılara Bak

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir