Nâzım Hikmet'in ölümünün 49. yılı anma etkinlikleri kapsamında, 2 Haziran 2012 tarihinde Moskova'da düzenlenen akşam konserinde  Sayın Müsteşar Ceren Yazgan Etiz’inde aralarında bulunduğu Nâzım dostları toplandı. RTİB adına Sayın Ali Galip Savaşır'ın açılış konuşması ile anma gecesi başladı.

Ali Galip Savaşır, ilk olarak bu gecenin gerçekleşmesi için maddi manevi destek sağlayan tüm üye firmalara teşekkürlerini sundu ve şu cümleler ile konuşmasına başladı:
“Sevdiklerimizi kaybettiğimize üzülmek kaçınılmaz ama asıl önemlisi onlara sahip olabilmemiz. Onlar bizim hayatımızda yer aldığı için sevinmek lazım derler. İçinde yaşadığımız ülkenin, Rusya’nın geleneğine uyuyoruz. Bu günü Nâzım’ın doğum günü gibi; onun gibi bir şaire sahip olmanın coşkusuyla hatırlıyoruz.”

Moskova’nın zor zamanlarında Nâzım’ı bağrına basmış, koruyup kollamış, mezarının da bulunduğu şevkatli bir toprak olduğunu belirtmiştir.

Başarılı iş adamımız “Nazım’ı kararmayan sol göğsümüzün içinde ki cevahir de saklıyoruz.” cümlesi ile konuşmasına son verdi.

Ali Galip Savaşır Konser akşamı konuşma metninin tamamı

Sayın Birinci Müsteşarım Ceren Yazgan Etiz Hanım, değerli konuklar, sevgili Nâzım dostları…

Büyük şairimizin 49’uncu ölüm yıl dönümü vesilesiyle bu akşam buradayız. Rus-Türk İşadamları Birliği Yönetim Kurulu tüm üye şirketlerimiz adına hepinize hoşgeldiniz diyorum. Bu gecenin gerçekleşmesi için maddi manevi destek sağlayan tüm üye firmalarımıza huzurlarınızda çok teşekkür ediyorum.

Sevdiklerimizi kaybettiğimize üzülmek kaçınılmaz…  Ama asıl önemlisi onlara sahip olabilmemiz, onlar bizim hayatımızda yer aldığı için sevinmek lazım derler… Biz de yaşadığımız ülkenin, Rusların geleneğine uyuyoruz, bugünü Nâzım’ın doğum günü gibi, onun gibi büyük bir şaire sahip olmanın coşkusuyla hatırlıyoruz.

Moskova bizim için sadece ekmeğimizi kazandığımız, birçoğumuzun başarı öyküleri, aile, çoluk-çocuk sahibi olduğu ikinci “anavatan” değil… Ayrıca  zor zamanlarında Nâzım’ı bağrına basmış, koruyup kollamış, yarın başında toplanacağımız mezarının bulunduğu şefkatli bir topraktır…

Bugün bizim yürüdüğümüz yolları Nâzım’ın arşınladığını bilmek bile beni heyecanlandırır.

Türkiye-Rusya ilişkilerinin gelişmesi için uğraşırken, gündelik işlerimizin telaşıyla koştururken senede bir gün de olsa Nâzım Hikmet bize durup düşünme fırsatı veriyor. Mücadeleye adanmış, önünde saygıyla eğileceğimiz bir yaşamı hatırlatıyor… Her mısrası inançtan, mücadeleden, aşktan süzülüp gelen şiirleri dinletiyor… Bizi bir araya getiriyor… Dünyalarımız ne kadar farklı olursa olsun, vatan sevgimizi ortak sevgi yaparak buluşturuyor…

İşte bu yüzden Nâzım’ı seviyoruz… Nâzımı örnek alıyoruz… Nâzım’ı “kararmayan sol göğsümüzün içindeki cevahirde” saklıyoruz…

Bu geceki programda çok değerli konuklarımız var.

Şimdi size onları takdim etmek üzere sözü Alisa’ya bırakıyorum.

 

 

 

Nâzım HİKMET

Moskova Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı

Tüm Yazılara Bak

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir