Uzun yıllardır RTİB adına “Nâzım Hikmet Anma Etkinlikleri”nin organize edilmesine öncülük eden Sayın Ali Galip Savaşır şairin ölümünün 56. yılında da mezarı başında konuştu.

Değerli dostlar!

Bugünkü programımızda bize Nâzım’ı anlatacak birçok değerli konuğumuz var. Ben Nâzım’ın bize verdiği ilhamdan bahsetmek istiyorum.

Nâzım’ı senede bir gün mezarı başında anmak, hasret gidermek, dostlarıyla buluşturmak ne güzel. Fakat daha güzel olan, onun vatan sevgisinden, mücadelesinden, hiç bir zorluk karşısında pes etmeyen çelik iradesinden ilham almak daha da güzel!

Moskova’ya ilk kez 98 krizi sonrası batmış ve yıkılmış bir halde gelmiştim. Çaresizlik içinde ne yapacağımı bilemediğim günlerde buraya gelir ve Nâzım’ı düşünürdüm.

Burada, şimdi bu oturma düzenini yaptığımız yerde bir beton masa vardı. O masaya oturur ve “Nâzım bu kadar eziyetler çekmiş, altından kalkmayı bilmiş; Ali Galip, sen de bunların altından kalkarsın. Diren.” derdim ve böyle düşünürdüm. Nâzım’ın anısı bana güç ve umut verdi. Yeni bir güne, yeni bir mücadeleye hazır olarak hayata dönerdim.

Yıllar geçti ve zor günlerim geride kaldı. Fakat Nâzım’dan güç aldığım o zamanları hiç unutmadım. Anma etkinliklerini büyütüp geliştirmek, Nâzım’ın anısını yaşatmak, Nâzım’dan güç alan herkese düşen bir görevdi.

Hala burada Nâzım’ın mezarı başında böyle bir kalabalıkla buluşmamız, bunun gerçekleştiğinin göstergesi. Nâzım, hala hepimize umut ve güç veriyor.

Bu buluşmalarımızın daha nicelerine umut vermesi dileğiyle saygılar sunuyorum.#aligalipsavasir #moskova #nazimhikmet #ags #rtib
#20190603 #nazim2019 #nazimhikmet.com

Nâzım HİKMET

Moskova Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı

Tüm Yazılara Bak

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir