Büyük Türk şairi Nâzım Hikmet Ran, ölümünün 55’inci yıldönümünde her yıl olduğu gibi yine Moskova’da mezarı başında törenle anıldı.
Törende konuşan Nâzım Hikmet Anma Komitesi Başkanı Ali Galip Savaşır, Nâzım’ın Türk ve Rus toplumunun “ortak paydası” olduğuna vurgu yaparken,  “Mezarı başına gelmekte tereddüt edilen yıllardan, onun için yapılan etkinliklerde en ön safta yer alma arzularını insanların içinde yeşerttik. Büyük zorluklarla başladığımız anma etkinliklerinin artık sadece Rusya’da değil, Türkiye’de büyük ilgiyle izlenmesini, büyük yankı yaratmasını, her yıl ana vatandan konukların akın akın Nâzım’ın mezarı başına gelmelerini gururla izliyoruz” dedi.

Değerli Nâzım dostları!

Дорогие друзья Назыма!

Büyük şairimizin ölümünün 55. yılında, yine bir 3 Haziran’da Moskova’da mezarı başındayız…

Сегодня мы вновь собрались с вами 3 июня у изголовья могилы поэта в Москве, в 55-ую годовщину его смерти.

Hepiniz hoş geldiniz!

Добро пожаловать!

Bugün bir kez daha Nâzım gibi bir büyük vatansevere, bir büyük şaire, bir büyük insana sahip olmanın kıvancını yaşıyoruz.

Сегодня мы вновь гордимся тем, что у нас есть  Назым – великий патриот, великий поэт и великий человек.

“İnsanlar ancak unutulduğu zaman ölür” derler.

Говорят, что люди умирают, когда о них забывают.

O’nun bizi hayata bağlayan, zorluklar karşısında mücadele gücü veren, başımızı hep dik tutmamızı sağlayan dizelerini, fikirlerini unutmak mümkün mü?

Разве можем мы забыть его строки и мысли, которые помогают нам любить жизнь, придают нам силы бороться с трудностями, помогающими нам всегда жить с гордо поднятой головой?

Elbette hayır!

Конечно же, нет!

O halde  Nâzım Hikmet bizim için ölümsüzdür!

А это значит, что Назым Хикмет для нас бессмертен!

Nâzım için her yıl burada toplanmayı gelenek haline getirenlere teşekkür ederiz.

Мы благодарны тем, кто сделал это традицией – собираться здесь каждый год.

Büyükelçimizden işçimize, öğrencimizden iş adamımıza, Nâzım Hikmet’i onurlu bir hayatın sembolü olarak gören herkese minnettarız.

Мы благодарны каждому, кто считает Назыма Хикмета символом достойной жизни, от посла до рабочего, от студента до предпринимателя.

Bizim için en büyük gurur, Rus Türk İşadamları Birliği RTİB olarak yıllardır büyük bir onur duyarak sürdürdüğümüz bu geleneğe artık herkesin sahip çıkıyor olmasıdır.

Для нас самая большая радость это то, что эту традицию, которую много лет с гордостью поддерживает Союз российско-турецких предпринимателей, теперь разделяет так много людей.

Nâzım’ın dizelerinden korkulan yılları birlikte aştık…

Мы вместе преодолели ту эпоху, когда строк Назыма боялись…

Mezarı başına gelmekte tereddüt edilen yıllardan, onun için yapılan etkinliklerde en ön safta yer alma arzularını insanların içinde yeşerttik.

Были годы, когда люди с опаской относились к посещению могилы поэта, но мы взрастили в них желание быть в самых первых рядах на мероприятиях, посвященных Назыму.

Büyük zorluklarla başladığımız anma etkinliklerinin artık sadece Rusya’da değil, Türkiye’de büyük ilgiyle izlenmesini, büyük yankı yaratmasını, her yıl ana vatandan konukların akın akın Nâzım’ın mezarı başına gelmelerini  gururla izliyoruz.

Мероприятия, посвященные памяти поэта, в начале своего пути столкнулись с большими трудностями, но сейчас мы с гордостью наблюдаем, с каким интересом за ними следят не только в России, но и в Турции, какой резонанс они вызывают, как гости с родины поэта нескончаемым потоком приезжают на могилу Назыма.

Büyük şairimize layık olmak için yaptığımız bu etkinliklere destek veren herkese ayrı ayrı teşekkür ederiz.

Мы хотим лично поблагодарить каждого, кто предоставляет поддержку этим мероприятиям, проводимым, чтобы быть достойными памяти великого поэта.

Türkiye ile Rusya arasında ortak paydamız, bizi birleştiren Nâzım Hikmetimizi bir kez daha saygıyla, sevgiyle, özlemle anıyoruz.

Назым Хикмет – наш общий знаменатель между Россией и Турцией, объединяющий нас, и мы еще раз вспоминаем его с уважением, любовью и тоской.

Ruhun şad olsun Nâzım!

Мир праху твоему, Назым!

Ali Galip Savaşır

Rtib – Nâzım Hikmet’i Anma Komitesi Başkanı

Nâzım HİKMET

Nazım Hikmet Rusya Anma Etkinlikleri Arşivi

Tüm Yazılara Bak

1 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  • Her yıl çıtayı daha yukarılara taşıyarak Nâzım Hikmet’i Anma Etkinliklerini bir marka haline getirdiğiniz için ne kadar teşekkür etsek az kalır. Sizin şahsınızda Rtib Nazim Hikmet’i Anma Komitesine binlerce kez teşekkürler.

Sosyal Ağlarımız

Sosyal Ağlarımız

Nazım Hikmet Web Sitesi Sosyal Ağlarımızı Takip Etmeyi Unutmayınız.