“Nâzım Hikmet’i Anma Etkinlikleri” ölümünün 56. yılında Moskova’da düzenlenen konser ile başladı. Açılış konuşması Nâzım Hikmet Anma Komitesi Başkanı Sayın Ali Galip Savaşır tarafından yapıldı.


Sevgili Nâzım dostları, Türkiye’den gelen değerli konuklarımız,
Bu güzel Moskova akşamında salonumuzu dolduran herkesi saygıyla selamlıyorum. Hepiniz hoş geldiniz.
Öncelikle bu geceye değerli katkılarından dolayı Moskovalı işadamı arkadaşlarıma, katılımlarından ötürü Nâzım Hikmet Vakfı adına Zeynep Oral ve Zeynep Altıok, Moğollar, Zülfü Livaneli,
Edip Akbayram, Rıdvan Akar, Deniz Zeyrek, Karikatürcüler Derneği, Türkiye Mimarlar ve Mühendisler Odası Ankara Şubesi ve T24’e yürekten teşekkür ediyorum.
Bu gece her sene yaptığımız gibi Nâzım Hikmet Dostluk Ödüllerini iki değerli isme takdim edeceğiz. Ardından konser programımızla birlikte olacağız. Bu gecenin ve geçmişteki etkinliklerimizin görsellerini www.nazimhikmet.com adresinde bulabilirsiniz.
Rusya’daki Türk toplumunun ve Türkiye’deki dostlarımızın desteğiyle artık gelenekselleşen anma törenlerimizin bu yıl ayrı iki manası var.
Bu yıl, Nâzım’ın elinden haksız yere alınan vatandaşlığının iade edilmesinin 10.yılı. Onun vatandaşlığı eserleriyle vatanın taşına toprağına silinmeyecek bir şekilde zaten yazılmıştı. Her vatanseverin kalbine kazındığı gibi. Yine de bu ayıp düzeltildiği için çok mutluyuz.
Bu yıl, benim için de ayrı bir önemi var. Çünkü bu yıl Nâzım Hikmet’i Anma Komitesinin kuruluşunun ve benim başkanlığı üstlenmemin de 10. Yılı. 10 yıl önce bu görevi devraldığımda amacım Nâzım Hikmet’i hepimizin ortak paydası yapmak; dünya görüşü, hayata bakışı ne olursa olsun herkesi bir çatı altında toplamaktı. Geride kalan 10 yıla ve şu anda bu salona baktığımda bu amacımın gerçekleştiğini görüyorum. Nâzım, ölümünden yarım asır sonra bile bize umut veriyor.

-Umuda bin kurşun sıksa da ölüm, unutma
Umuda kurşun işlemez gülüm
Alsa da çukuruna bizi ölüm
Hatırla ki fidanlar çukurlarda
Büyür gülüm!

Yarım asır değil, asırlar geçse de Nâzım hep yanımızda olacak. Hep vicdanımızın, vatan severliğimizin sesi olarak kalacak. Ve biz onu her yıl anmaya devam edeceğiz.

İyi bir gece geçirmenizi diliyor, hepinize saygılar sunuyorum.#nazım #hikmet #nazımhikmet.com #nazimhikmetanma #nazımhikmetmoskova #nazımhikmetvideoları #nazımdostları #NâzımHikmet #AliGalipSavaşır #2019 #AGS #Rusya #Mogollar

Nâzım HİKMET

Moskova Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı

Tüm Yazılara Bak

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir