Rusya Bilimler Akademisi Şarkiyat Enstitüsü Bilimsel Başkanı Vitaliy Vyaçeslavoviç NAUMKİN, Nâzım Hikmet’in yaşamına ve eserlerine dayanan “I. Uluslararası Bilimsel ve Uygulamalı Gençlik Konferansı”nın açılış konuşmasını yaptı.
Değerli misafirlerimiz ve katılımcılarımız;
Lomonosov Moskova Devlet Üniversitesi Asya ve Afrika Ülkeleri Enstitüsü’nden değerli meslektaşlarımızla birlikte bu güzel konferansın açılışını gerçekleştirmekten mutluluk duyuyorum.
Büyük şair, oyun yazarı, senarist ve dünyaca tanınmış bir kişi olan Nâzım Hikmet’i anma zamanı gelmiştir. Nâzım Hikmet ile ülkemiz, o zamanlar Sovyetler Birliği, arasındaki bağ koparılamaz hale gelmiştir. Az önce söylendiği gibi bir dönem büyük şairin adı ve eserlerinin haksız yere unutulduğu çok doğrudur.
Belki de bugün edebiyatçı ve Türkologlar için Nâzım Hikmet’in mirasını, yaşamını ve Rusya ile Türkiye arasındaki dost ilişkisinin gelişimine bulunduğu katkıyı yeniden gözden geçirmek iyi bir fırsat olacaktır.
Bugünkü etkinliğin Şarkiyat Enstitüsü ve Asya ve Afrika Enstitüsünün iş birliği kapsamında gerçekleştirilen ilk etkinlik olması özellikle mutluluk vericidir. Umarım ki, biz Lomonosov Moskova Devlet Üniversitesi Asya ve Afrika Ülkeleri Enstitüsü ve Rusya Bilimler Akademisi Şarkiyat Enstitüsü Rusya’daki iki önde gelen doğubilim kurumları olarak birlikte çok güzel işler çıkarırız. Bugünkü konferans bunun en iyi göstergesidir.
Etkinliğin genç bilim adamlarımız için bir sahne olması özellikle mutluluk vericidir. Bugün burada çok sayıda genç öğrencileri görmek çok güzeldir. Umarım ki bu konferans da bizim yaptığımız gibi Rusya Doğu bilim adamları yetiştirme konusunda büyük katkıda bulunacaktır.
Burada olan bütün Türk meslektaşlarımıza selamlar ve saygılar sunuyorum.
Maalesef sayın Büyükelçi yoğun program sebebiyle aramıza katılamadı ama bizi mutlaka hem Türkiye hem de Rusya duyacaktır. Bu konferans, beşeri bilimler alanındaki iş birliğimize önemli katkılarda bulunacak.
Bütün katılımcılarımıza başarılar diliyorum. Bugün birçok güzel ve enteresan sunumlar yapılacağını biliyorum.
Hepiniz Rusya Bilimler Akademisi Şarkiyat Enstitüsü’ne hoş geldiniz. Hepinize selamlar, saygılar sunuyor ve başarılar diliyorum.

Научный руководитель Института востоковедения Российской академии наук Виталий Вячеславович НАУМКИН:
Добрый день, уважаемые гости, участники и коллеги. Мне очень приятно открыть вместе с нашими коллегами эту замечательную конференцию. Действительно, настало время для того, чтобы почтить память великого поэта, драматурга, сценариста и общественного деятеля Назыма Хикмета – человека, который тесными узами связан с Россией.
Мне кажется, что совершенно незаслуженно его имя было предано забвению. Может быть, сегодняшнее мероприятие станет поводом для литературоведов и тюркологов заново посмотреть на наследие, творчество и жизнь Назыма Хикмета, а также на то, какой вклад он внёс в развитие дружеских связей между Россией и Турцией.#Nâzım Hikmet
#nazimhikmet.com Rusya Moskova Anma Etkinlikleri 2021
#VitaliyVyaçeslavoviçNAUMKİN #MoskovaNâzımHikmetKültürveSanatVakfı
#ВиталийВячеславовичНАУМКИН

Nâzım HİKMET

Moskova Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı

Tüm Yazılara Bak

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir