Nâzım Hikmet araştırmacıları arasında uluslararası çapta saygın yeri olan yazar ve gazeteci Prof. Dr. Akşin Babayev 10 Haziran 2020 tarihinde vefat etti.
Henüz gençken ilk olarak 1957 yılında Nâzım Hikmet’le tanışma fırsatını yakalayan Babayev, daha sonra şairle hem Moskova hem de Bakü’de defalarca görüştü ve Bakü’yü çok sevdiğine işaret etti. Bu görüşmelerin etkisiyle hayatını Nâzım Hikmet araştırmalarına adayan yazar, Nâzım destekçilerinden biriydi.

Nâzım Hikmet’in oyun yazarlığı üzerine doktora tezi yapan yazarın şairle ilgili onlarca makale ve 5 kitabı vardır.

Nâzım Hikmet ile ilgili paylaştığı anılarında şairle ilgili bilinmeyen pek çok diyalog yayınladı. Büyük şair Nâzım Hikmet’in, “Ben inanıyorum ki eserlerim Türkiye’de de yayınlanacak” dediğini belirten Babayev, “Vatanını özlerken, maviyle kapanan gözleri, dudakları titriyordu… Nâzım Hikmet’in bu dayanılmaz acısına ben de tanık oldum. Bu kalbinin derinliğindeki dayanılmaz bir acıydı.” cümleleri ile vatan hasretini anlattı. Ayrıca 1961 yılında Moskova’da şairle birlikte bir eserinin sahnelenmesini izlerken unutamadığı o geceyi de şöyle anlattı: “Daha sonra söyledikleri hala kulaklarımda çınlıyor. Şair diyordu ki, eselerim keşke sevdiğim İstanbul’da da sahnelenseydi. Nâzım ayrılmaz bir şekilde vatanı Türkiye ile bağlantılıydı. Türkiye’de eserlerinin, kitaplarının yayınlanmaması ve sahnelenmemesi şair için en büyük acıydı.

Sürekli diyordu: Eserlerim bir gün Türkiye’de gün ışığı görecek ve şiirlerim orada da basılacak. Buna inanıyorum. Ama ölümümden sonra… Bunun için ölmem lazım …”

Prof. Dr. Akşin Babayev Hayatı:


23 Kasım 1936’da Bakü’de doğan Babayev, Azerbaycan Devlet Üniversitesi’nden mezun oldu. 1958 yılında gazeteci-yazar olarak çalışmaya başladı. Aynı yılda ayrıca Azerbaycan Radyolarında çalışmaya başladı. 1976-1991 yılları arasında Azerbaycan Devlet Televizyon ve Radyo Kurumu’nun Başkan Yardımcısı ve radyo yayınlarının genel yöneticisi olarak görevlerde bulundu. 1991-2006 yılları arasında Azerbaycan Cumhuriyeti Milli Meclis’inin basın sözcüsü olarak çalıştı. Daha sonra da Azerbaycan Kültür ve Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde baş müşavir olarak atandı. Eserleri Azerbaycan, Türkiye, Rusya, Gürcüstan, Almanya, Irak, Ukrayna ve diğer ülkelerde yayınlandı. Romanları, hikayeleri, şiirleri, tiyatro oyunları, makaleleri, bilimsel araştırmaları Akşin Babayev’in toplam 40’dan fazla kitabında toplanmıştır. Nâzım hakkında yazmış olduğu kitaplar : “Nâzım Hikmet” (Bakü, 1978), “Nâzım Hikmet ve hayatı” (Almanya, 1989), “100 yaşlı Nâzım ” (Bakü, 2000), “Nâzım Hikmet Qalaktikası” (Bakü, 2011), “Nâzım ve Azerbaycan” (İstanbul, 2012).

Nâzım HİKMET

Moskova Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı

Tüm Yazılara Bak

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir