Moskova Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı tarafından çeşitli kültür-sanat etkinlikleri yapılacak

3 Haziran cuma günü saat 10.00’da Novodeviçi’deki mezarı başında buluşuyoruz.

Nâzım Hikmet; ölümünün 59. yıldönümünde, hayata gözlerini yumduğu Moskova’da çeşitli etkinliklerle anılacak.

3 Haziran 2022” saat: 14:00’te Nâzım Hikmet’in yaşamı ve eserleri temalı “2. Uluslararası Bilimsel ve Uygulamalı Gençlik Konferansı”, Rusya Bilimler Akademisi Şarkiyat Enstitüsü’nde düzenlenecek.

Moskova Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı ile Rusya Bilimler Akademisi Şarkiyat Enstitüsü ve Rusya Beşeri Bilimler Üniversitesi’nin birlikte organize ettiği konferansta; “Nâzım Hikmet’in eserlerinde Hümanizm, Ulusallık ve Evrensellik” teması işlenecek.

Konferansa sanatçı yazar Zülfü Livaneli, Lomonosov Moskova Devlet Üniversitesi Asya ve Afrika Ülkeleri Enstitüsü Doçenti Maria Repenkova, Lomonosov Moskova Devlet Üniversitesi Fahri Profesörü, felsefe doktoru Taimuraz Karayev konuşmacı olarak katılacaklar.

Moskova, Sankt-Petersburg, Kazan, Rostov ve diğer şehirlerden konferansa katılan akademisyenlerin ve öğrencilerin sunumlarını yapacakları programda derece alanlara sertifika ve hediyeler verilecektir.

Bu yıl “Nâzım Hikmet Dostluk Ödülü”, Türk Edebiyatının araştırılmasına, bilim ve eğitim alanındaki iş birliğinin pekiştirilmesine katkılarından dolayı, Lomonosov Moskova Devlet Üniversitesi Asya ve Afrika Ülkeleri Enstitüsü Doçenti Maria Repenkova’ya, 4 Haziran akşamı, Puşkin Tiyatrosu’nda verilecek. Ödülü, konser ve belgesel gösterimi öncesinde sanatçı, yazar ve Vakfımızın Onursal Başkanı olan Zülfü Livaneli takdim edecektir.

3 Haziran günü perşembe günü saat 10.00’da büyükelçiliğimiz himayelerinde, Yunus Emre Enstitüsü, Rtib ve Vakfımızın katılımıyla düzenlenecek olan mezarı başındaki anma ve çiçek koyma törenine, üniversite temsilcilerimiz ve Gençlik Komitemizle birlikte katılım sağlayacağız.

Not:

4 Haziran Cumartesi akşamı saat 19.00 da Puşkin Tiyatrosundaki Konser ve Belgesel gösterimi ücretsiz olup, katılmak isteyenler +7 930 916 92 66 telefona ya da [email protected] e-posta adresine müracaatlarında elektronik bilet linki gönderilecektir.”

Bu Davet Bizim.

Dörtnala gelip Uzak Asya'dan
Akdeniz'e bir kısrak başı gibi uzanan
		bu memleket, bizim.
Bilekler kan içinde, dişler kenetli, 
ayaklar çıplak
ve ipek bir halıya benziyen toprak,
		bu cehennem, bu cennet bizim.
Kapansın el kapıları, bir daha açılmasın,
yok edin insanın insana kulluğunu,
		bu davet bizim....
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür
ve bir orman gibi kardeşçesine,
		bu hasret bizim...
MNHV-Nazim Hikmet Logo 2020 Transparent

https://yandex.ru/maps/-/CCUJEVfztC

ОСНОВНАЯ СЦЕНА

ТВЕРСКОЙ БУЛЬВАР, Д. 23

https://teatrpushkin.ru/kontakty/

Nâzım HİKMET

Moskova Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı

Tüm Yazılara Bak

2 yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  • Merhaba,
    4 haziran 2022 cumartesi gecesi puşkin tiyatrosundaki anma için iki kişilik bilet
    İstiyorum,teşekkürler.