Büyük şair Nâzım Hikmet'in Azerbaycan'ın tarihi Şeki Han Sarayı'ndan çok etkilendiği ortaya çıktı.

Gazeteci Fuad Safarov’un haberine göre, Azerbaycan devlet haber ajansı Azertac, ülkenin en önemli kültürel eserlerinden biri olan Şeki Han Sarayı ile ilgili bir makale yayınladı. Makalede şair Nâzım Hikmet’in Azerbaycan’ın kuzeyindeki Şeki kentinde bulunan söz konusu tarihi binadan çok etkilendiği ortaya çıktı.

Azerbaycan devlet haber ajansı konuyla ilgili şunları kaydetti: ” Nâzım Hikmet Şeki’deki Han Sarayı’nı ziyaret ettikten sonra duygularını şöyle aktarmıştı: “Azerbaycan’ın başka sanat eseri olmasa bile sadece bu saray onu tanıtmak için yeterlidir.”

Şair Nâzım Hikmet, 1950’lı yıllarda Azerbaycan’ı ziyaret etmişti.

Azerbaycan’ın tarihi ve doğal güzellikleriyle ünlü Şeki Han Sarayı, Şeki hanlarının eski ikameti olan yapıdır. Günümüzde müze olarak hizmet vermektedir.

Dünyanın önemli tarihsel ve kültürel anıtı ve “Yuxarı Baş” Devlet Tarih-Mimarlık Rezervinin bir parçası olan Şeki Han Sarayı 1761-1762 yıllarında Azerbaycan’da ilk bağımsız hanlığın temelini atan Hacı Çelebi Han’ın torunu Hüseyin Han döneminde inşa edilmiştir. 2019 yılında Şeki Han Sarayı, UNESCO Dünya Miras Listesi’ne de dahil edildi.

Красота Дворца шекинских ханов произвела сильное впечатление на Назыма Хикмета

Азербайджанское государственное информационное агентство «Азертадж» опубликовало статью, посвященную одному из известнейших памятников архитектуры мирового значения, Дворцу шекинских ханов, расположенному в городе Шеки на севере Азербайджана. В статье упоминается имя Назыма Хикмета, который был сильно впечатлен красотой архитектурного сооружения.

В статье приводятся слова турецкого писателя, поделившегося впечатлениями после посещения Дворца шекинских ханов в 1950 г.: «Даже если этот дворец окажется единственным памятником культурного наследия Азербайджана, он один сможет представить величие азербайджанского искусства».

Дворец шекинских ханов был построен в 1761-1972 гг. по приказу Хусейн-хана, внука Хаджи Челеби-хана, который был основателем первого независимого ханства в Азербайджане. Дворец выполнял функцию резиденции шекинских ханов. В настоящее время историко-архитектурное сооружение функционирует в качестве музея и входит в состав государственного заповедника «Юхары Баш».  В 2019 г. Дворец шекинских ханов был включен в список Всемирного наследия ЮНЕСКО.

Автор статьи Фуад Сафаров

Nâzım HİKMET

Moskova Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı

Tüm Yazılara Bak

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir