3 Haziran 1963 yılında Moskova’da 61 yaşında aramızdan ayrılan Türk şiirinin evrensel ismi, Türkiye ile Rusya arasındaki ortak değerimiz Nâzım Hikmet, ölümünün 60. yıldönümünde hayata gözlerini kapadığı Moskova’da anıldı.

Şairin Novodeviçi’deki mezarı karanfillerle süslendi.
3 Haziran Cumartesi sabahı Novodeviçi’deki mezarı başında T.C. Moskova Büyükelçiliğinin himayelerinde gerçekleşen anma töreni Moskova Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfının da katılımıyla gerçekleştirildi. Vakıf adına törende hazır bulunan Yönetim Kurulu ve Gençlik Komitesi üyeleri ile Vakfın bu yıl ki misafirleri arasında yer alan Gazeteci ve Yazar Zeynep Oral, Sanatçı Onur Akın, Gazeteci İsmail Saymaz gibi isimler yağmur altında gerçekleşen törende şairin mezarına karanfiller bıraktılar.

Russkaya Pesnya Tiyatrosunda Coşkulu Dolu Bir Gece Yaşandı!
Moskova Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfının ev sahipliği ve organizasyonuyla, yıllardır Moskova’da bir 3 Haziran geleneği haline gelen etkinlikte anma, ödül töreni, konser ve Rus halk dansları gösterileri düzenlendi. Katılımcıların yoğun ilgisiyle birbirinden renkli anlara sahne olan programda coşku dolu bir gece yaşandı.

Moskova’da Nâzım Hikmet Kültür Merkezi Müjdesi
Törenin açılış konuşmasını gerçekleştiren Moskova Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı Başkanı Ali Galip Savaşır, yıllardan beri düzenlediğimiz anma etkinliklerini, Vakfımızın çalışmalarıyla her geçen gün daha ileriye taşıyor, daha çok insana ulaştırıyor ve Nâzım’ın mirasını gelecek nesillere aktarmaya devam ediyoruz diyerek Moskova’da yakın zamanda açılması planlanan ve şair Nâzım Hikmet’in adını taşıyacak kültür merkezinin müjdesini izleyicilerle paylaştı. Savaşır, Moskova Kuzey Bölgesi Kültür İdaresi öncülüğünde Vakfın iş birliğiyle hayata geçirilen kültür merkezi çalışmasıyla ilgili kısa sürede çok hızlı yol kat edildiğini ve yakın zamanda faaliyete geçirileceğinden duyduğu heyecanı dile getirdi. Ardından Moskova Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı Onursal Başkanı Zülfü Livaneli’nin gönderdiği videolu mesaj izleyiciyle paylaşıldı.

Yaşar Kemal Unutulmadı!
Ali Galip Savaşır konuşmasının sonunda bir sürprizi daha olduğunu belirterek Usta Yazar Yaşar Kemal için 2017 yılında Moskova’da gösterimi yapılan belgeselden derlenen bir fimi izleyiciyle paylaştı. Yaşar Kemal’in Nâzım Hikmet’e dair konuşmaları ve anılarından oluşan kesit izleyicilere duygu dolu anlar yaşattı. Savaşır, törenler için Moskova’da bulunan Yaşar Kemal Vakfı Başkanı Ayşe Semiha Baban Gökçeli’yi sahneye davet ederek, etkinliği onurlandırmalarından ötürü Vakıf adına kendilerine teşekkür etti.
Baban konuşmasında, bu güzel sürpriz karşısında yaşadığı şaşkınlık ve mutluluğu dile getirerek, Moskova Nâzım Hikmet Vakfına teşekkür etti ve Yaşar Kemal ve Nâzım’ın yakın ilişkisine dair özel hatıraları seyirciyle paylaştı.

Nâzım Hikmet Dostluk Ödülleri Zeynep Oral ve Anna Stepanova’ya verildi.
Bu yıl “Nâzım Hikmet Dostluk Ödülü” daha önceki yıllarda yapıldığı gibi bir Türk bir de Rus tarafı olmak üzere iki ayrı isme takdim edildi. Rus tarafında Nâzım Hikmet’in büyük aşkı ve eşi Vera Tulyakova-Hikmet’in kızı, tiyatro bilimci ve profesör Anna Anatolyevna Stepanova, Türk tarafında ise tiyatro eleştirmeni, gazeteci, yazar ve PEN Yazarlar Derneği Türkiye Başkanı Zeynep Oral, Türkiye ile Rusya arasındaki kültürel bağların gelişmesine ve Nâzım Hikmet’in edebi mirasının korunmasına yönelik katkılarından ötürü ödüllerin sahibi oldular. Ödülünü Moskova Kuzey Bölgesi Kültür İdaresi Müdiresi Aleksandra İlyina’nın elinden alan Zeynep Oral konuşmasında, bugüne kadar bir çok ödüle layık görüldüğünü ancak Nâzım’ın adını taşıyan bu özel ödülü almanın kendisine yaşattığı eşsiz sevincin her zaman ayrı bir yeri olacağını söyledi. Üstelik şimdiye kadar bu ödülü almış olan Ataol Behramoğlu, Zülfü Livaneli, Rutkay Aziz, Genco Erkal, Hıfzı Topuz gibi isimlerin yanında adımın yer alması beni çok mutlu ediyor.

Moskova’da Onur Akın Konseri
Programın konser bölümünde bu yıl; Seviyorum Seni, Yağmur Yüreklim, Ey Hayat, Gaybana Geceler gibi birçok eseriyle gönüllerde taht kurmuş, ülkemizin ünlü sanatçılarından Onur Akın, hazırlanan özel repertuarla birbirinden ünlü şarkılarının yanı sıra Nâzım Hikmet’in eserlerinden bestelenen eserleri seslendirdi.
Neredeyse her şarkının izleyicilerle hep bir ağızdan eşlik edilerek söylendiği konser coşku ve duygu doluydu. İzleyicilerin alkışlarla eşlik ettiği Onur Akın bugüne dek Moskova’da gerçekleşen konserler arasına unutulmaz bir performans daha ekledi.

Koreografik Halk Dansları Topluluğu İzleyenleri Büyüledi
Moskova Güzel Sanatlar Koleji Koreografik Halk Dansları Topluluğu, Nâzım Hikmet Anma Etkinliği için farklı ekipler ve koreografilerle hazırlamış oldukları dans gösterileri ve sahne şovlarıyla etkinliğin açılış şovunu gerçekleştirdiler. Ardı ardına gerçekleştirdikleri kesintisiz koreografilerle, rengarenk kostümleri ve performanslarıyla katılımcıları büyüleyen topluluğun gösterisi izleyiciler tarafından dakikalarca alkışlandı.

www.nazimhikmet.com

Nâzım HİKMET

Moskova Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı

Tüm Yazılara Bak

1 yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir