3 Haziran 2023 tarihinde Russkaya Pesnya Tiyatrosu’nda düzenlenen Nâzım Hikmet’i Anma Etkinliğimizde Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı Başkanı Sayın Ali Galip Savaşır açılış konuşmasını gerçekleştirdi.

Değerli Nâzım Dostları,
Aramızdan ayrılışının 60. Yılında Rusya ve Türkiye’nin ortak ve birleştirici değeri, evrensel bir şair ve fikir adamı Nâzım Hikmet’i anma etkinliğimize hepiniz hoş geldiniz.


Başkanlığını yürüttüğüm Moskova Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı adına sizleri saygıyla selamlıyorum.

Yıllardan beri düzenlediğimiz anma etkinliklerini, Vakfımızın çalışmalarıyla her geçen gün daha ileriye taşıyor, daha çok insana ulaştırıyor ve Nâzım’ın mirasını gelecek nesillere aktarmaya devam ediyoruz.


Rusya’nın saygın üniversitelerinde ve kurumlarında öğrenim gören Rus öğrencilerin oluşturduğu Gençlik komitemiz ile Nâzım’ın akademik çevreler ve özellikle de gençler arasında bilinir, sevilir bir şair olarak kalmasına katkı sağlıyoruz.

2021 yılından itibaren Moskova Devlet Üniversitesi, Rusya Devlet Sosyal Bilimler Üniversitesi, St. Petersburg Devlet Üniversitesi, Kazan Federal Üniversitesi ve Güney Federal Üniversitesi gibi saygın kurumlarla iş birliği içinde Uluslararası Bilimsel ve Uygulamalı Gençlik Konferansını her yıl düzenlemeye devam ediyoruz.


Büyükelçiliğimizin desteği ile her yıl farklı konularda birçok kültür-sanat etkinliğine imza atıyor ve Türkiye ve Rusya’nın çeşitli kurumlarıyla iş birliklerimizi arttırıyoruz. Bu kurumlar arasında Moskova Belediyesi Kuzey Bölgesi Kültür İdaresinden özellikle bahsetmek istiyorum. İşbirliğimiz kısa süre önce başlamasına rağmen, çok hızlı gelişti ve birlikte birçok etkinliği başarıyla tamamladık. Kültür İdaresi öncülüğünde çalışmalarını başlattığımız ve yakın zamanda hayata geçirmeyi planladığımız yeni bir iş birliğinin müjdesini sizlerle paylaşmak istiyorum. Moskova’da Nâzım Hikmet’in adını taşıyan ilk kültür merkezi.Gerçekleştirdiğimiz etkinliklerden aldığımız olumlu geri dönüşler, sizlerin sonsuz desteği ve gençlerin gözünde parıldayan ışık, daha fazla çalışmamız ve üretmemiz için bize güç veriyor. Umarım daha nice güzel sürprizleri sizinle paylaşmaya devam edeceğiz.

Nâzım HİKMET

Moskova Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı

Tüm Yazılara Bak

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir