"Mektubun Olmasa" isimli şarkıyı salondakiler hep bir ağızdan söyledi.

Nâzım Hikmet’in ölümünün 52. yılı anma etkinliklerinin akşam bölümünde açılış konuşmaları ve Nâzım Hikmet Dostluk Ödülü takdimlerinden sonra sahne alan “Yeni Türkü” şarkılarıyla seyircileri coşturmaya devam etti. “Mektubun Olmasa” isimli şarkıyı salondakiler hep bir ağızdan söyledi.

Yeni Türkü, 1977’de Ankara Fen Lisesi’nden arkadaş olan Derya Köroğlu ve Selim Atakan tarafından kuruldu. Şiir uyarlamaları yaptıkları dönemde Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi’nde okuyan Yaşar Miraç’ın da bazı şiirlerini bestelemeye başladılar. Miraç, o dönem çıkardığı gazetenin adı olan “Yeni Türkü”nün gruba yakışacağını söyleyerek, onlara bu ismi hediye etti. Selim Atakan’ın eşi Zerrin Atakan da vokalist olarak gruba katılınca Yeni Türkü’nün ilk kadrosu şekillendi. Bu kadro 1979 yılında ilk albümleri Buğdayın Türküsü’nü çıkardı. 12 Eylül 1980 darbesi sonrası Nâzım Hikmet gibi isimlerin şiirlerinden düzenlenen bu albüm yasaklandı.

Albüm çalışmalarının yanında film ve dizi müzikleri de besteleyen grubun yıllar içinde kadrolarında değişiklikler oldu. Bugün grup Derya Köroğlu, Erkin Hadimoğlu, Serdar Barçın ve Furkan Bilgi ile çalışmalarına devam etmektedir.

 

Nâzım HİKMET

Moskova Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı

Tüm Yazılara Bak

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir