Şevval Sam konserinde çok erken kaybettiğimiz Kazım Koyuncu’yu bu dünyayı cennete çevirebilecek olan yüce ruhlar, yüksek ruhlar, derin ruhlardan biri olduğunu, o olmasaydı bu türküleri söyleyemeyeceğini belirterek andı.

Nâzım Hikmet’in ölümünün 51. yılı anma etkinliklerin kapsamında, 3 Haziran 2014 tarihinde Moskova’da düzenlenen akşam konserinde Şevval Sam konserinde çok erken kaybettiğimiz Kazım Koyuncu’yu bu dünyayı cennete çevirebilecek olan yüce ruhlar, yüksek ruhlar, derin ruhlardan biri olduğunu, o olmasaydı bu türküleri söyleyemeyeceğini belirterek andı. Ona bir şarkı armağan etmeden önce Kazım Koyuncu için şu cümleleri kurdu: “ O halkların kardeşliğine inanırdı. Herkesin eşit olduğunu düşünürdü. Bir fanatizminin başka bir fanatizmi provekete edeceğini bildiği için her ne kadar lazım dese de, o bütün farklı etnik kimliklere de kendi türkülerini söyletti. Onların türkülerini de aynı barış duygusuyla söyledi.”

Sanatçı bizim topraklarımızın yıllarca kırktan fazla etnik kimliği beslediğini ve hepsi için “Dido” adlı parçayı Lazca seslendirmek istediğini söyledi.

Nâzım HİKMET

Nazım Hikmet Rusya Anma Etkinlikleri Arşivi

Tüm Yazılara Bak

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram

Error validating access token: The session has been invalidated because the user changed their password or Facebook has changed the session for security reasons.