Şevval Sam, memleketten sevilen, hasreti çekilen eserlerle geldiklerini, salonu dolduran Nâzım dostlarının şarkılara eşlik etmesinden mutluluk duyacağını söyledi.

Nâzım Hikmet, ölümünün 51. yılında Rus Türk İşadamları Birliği organizasyonunda, 3 Haziran 2014 tarihinde Moskova’da düzenlenen çeşitli etkinliklerle anıldı. Etkinliklerin akşam bölümünde Şevval Sam bir konser verdi. Konser öncesinde Türkolog Svetlana Uturgauri’ye şükran, ünlü tiyatro sanatçısı Işık Yenersu’ya anı plaketi takdim edildi.

Şevval Sam konserine, Kemani Tatyos Efendi’nin en ünlü eserlerinden biri olan “Gamzedeyim deva bulmam” ile başladı. Şarkının ardından salondaki seyircileri selamlayan ve bu anlamlı günü kendileriyle paylaşmak istedikleri için teşekkür eden Sam, konserde Nâzım’ın ruhuna memleket havaları yollayacaklarını, vatan hasretini biraz olsun serinletmeyi istediklerini sözlerine ekledi. Memleketten sevilen, hasreti çekilen eserlerle geldiklerini, okuyacağı ikinci parçayı doğrudan Nâzım’a gönderdiğini ve salondakilerin de şarkıya eşlik etmelerinden mutluluk duyacağını ifade ederek, şiiri Şükrü Şardağ’a, bestesi Fehmi Tokay’a ait “Benzemez kimse sana”yı seslendirdi.

Şevval Sam, konserine sırasıyla bestesi XX. yüzyılın Klasik Türk Sanat Müziği’nin en büyük bestecilerinden biri olan Sadettin Kaynak’a ait “Niçin baktın bana öyle”, sözleri Turgut Yarkent, bestesi Selahattin Altınbaş’a ait “Duydum ki unutmuşsun gözlerimin rengini”, Muallim İsmail Hakkı Bey’e (Aksoy) ait “Fikrimin ince gülü” eserleriyle devam etti.

Gözde Akkemik

Tüm Yazılara Bak

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir