Nâzım Hikmet'in ölümünün 50. yılı anma etkinliklerin kapsamında, 2 Haziran 2013 tarihinde Moskova'da düzenlenen akşam konserinde  konuk olarak katılan Edip Akbayram, Zuhal Olcay tarafından sahneye davet edilerek seyircilere bir sürpriz yapıldı.
[vc_row][vc_column][vc_column_text]

Nâzım Hikmet’in ölümünün 50. yılı anma etkinliklerin kapsamında, 2 Haziran 2013 tarihinde Moskova’da düzenlenen akşam konserinde  konuk olarak katılan Edip Akbayram, Zuhal Olcay tarafından sahneye davet edilerek seyircilere bir sürpriz yapıldı.

“Bugün Dünya şairi Nâzım Hikmet ustayı siz sevenleriyle dostlarıyla beraber anmanın bende büyük onurunu yaşıyorum. Işıklar içinde yatsın. Hepinizi sevgi ve dostlukla kucaklıyorum.” diyerek mikrofonu aldı.

Edip Akbayram çok sevilen şarkısı “Gittin Gideli”yi söylemeden önce şu cümleleri kurdu: “Bu ezgi Sivas’ta yakılarak katledilen 37 insan arasında sevgili Nesimi Çimen’e oğlu Mazlum Çimen tarafından yazılmış ve mazlum bestelemiş sevdiği babasına için. Bence bu şiir bütün devrimci aydın insanlara yazılmış.  Burada Nâzım’da var,  Sabahattin Ali’si de var, tüm devrim şehitleri de var. Onlar için okuyorum.”

Gittin Gideli

 

Öyle ağırım ki kendime

Sen benden gittin gideli

Terim küs olmuş tenime

Sen benden gittin gideli

 

Öyle bıkmışım ki kendimden

Kurudum düştüm dalımdan

Sanki ruhum çıktı canımdan

Sen benden gittin gideli

 

Bir cefam var idi Bin oldu

Aktı gözüm yaşı sel oldu

Yaz baharım döndü kış oldu

Sen benden gittin gideli

 

Söz – Müzik : Mazlum Çimen

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Nâzım Hikmet

Nazım Hikmet Rusya Anma Etkinlikleri Arşivi

Tüm Yazılara Bak

Yorum Ekle

Sosyal Ağlarımız

Nazım Hikmet Web Sitesi Sosyal Ağlarımızı Takip Etmeyi Unutmayınız.

Kategoriler