Nâzım Hikmet'in ölümünün 50. yılı anma etkinliklerin kapsamında, 2 Haziran 2013 tarihinde Moskova'da düzenlenen akşam konserinde Doğa Rutkay sahneye Nâzım Şarkıları söylemek üzere Güvenç Dağüstün’ü ve ona piyanosu ile eşlik edecek olan Orçun Orçunsel’i davet etti.
[vc_row][vc_column][vc_column_text]

Nâzım Hikmet’in ölümünün 50. yılı anma etkinliklerin kapsamında, 2 Haziran 2013 tarihinde Moskova’da düzenlenen akşam konserinde Doğa Rutkay sahneye Nâzım Şarkıları söylemek üzere Güvenç Dağüstün’ü ve ona piyanosu ile eşlik edecek olan Orçun Orçunsel’i davet etti.

 

Güvenç Dağüstün toplam dört şarkı çalacaklarını söyleyerek mikrofonu aldı. Seslendirecekleri ilk iki şarkının sözlerinin 1933-35 yılları arasında bir film için yazıldığını ancak Nazım’ın şiirleri olduğundan yasaklandığını ve filmin çekilemediğini anlattı.  “Kanatları Gümüş Yavru Bir Kuş” ve “Martılar Ah Eder Çırparlar Kanat” adlı hiç bir kitapta yayımlanmamış bu Nazım şiirlerinin bestecisinin Mesut Cemil olduğunu söyledi.

 

Bu iki şarkının ardından Tevfik Guliyev’e ait bir azeri türküsü ve sonuncusunda Cem Karaca’nın bir Nazım şiirine yapmış olduğu şarkı olduğunu belirtti.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Nâzım Hikmet

Nazım Hikmet Rusya Anma Etkinlikleri Arşivi

Tüm Yazılara Bak

Yorum Ekle

Sosyal Ağlarımız

Nazım Hikmet Web Sitesi Sosyal Ağlarımızı Takip Etmeyi Unutmayınız.

Kategoriler