#NatalyaUlchenko #AliGalipSavaşır #NâzımHikmet

2016 yılında Nâzım Hikmet Dostluk Ödülü verilen Şarkiyat Enstitüsü Türkiye Bölümü Başkanı Doç. Dr. Natalya Ulçenko ile bir röportaj yapıldı.

● Hocam, 2016 yılında size Nâzım Hikmet dostluk ödülü verildi. O günle ilgili hatıralarınızı bizimle paylaşır mısınız? Her yıl düzenlenen ve bir gelenek haline gelen anma etkinlikleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Memnuniyetle, seve seve paylaşırım! Ama buna hatıra demeyeyim, çünkü bence ödülün bana verildiği gün dün gibi. Her şeyi çok iyi hatırlıyorum. O zamanlar ülkelerimiz arasındaki ikili ilişkiler zor dönemden geçiyordu. O dönem iki tarafın da cesaret göstermesi, aynı zamanda gelecek işbirliğine ümit etmesi icap ediyordu. Hem Rusya, hem Türkiye bunu çok iyi anlıyordu ve sözünü ettiğim bu ümidi iki taraf da ifade etmiştir. Etkinlik tabii ki her zamanki gibi güzel geçti, Rus-Türk dostluğunun bir bayramıydı. O gece ülkelerimiz arasındaki ilişkilerin yeniden kurulmasına, başarılı gelişmesine ve ortak bir geleceğe inancımızın göstergesi oldu. Bu etkinlik sanki kehanet gibiydi, çünkü Nâzım Hikmet’in doğum gününden hemen sonra ilişkilerimiz hızlı bir şekilde düzelmeye başladı. Bu yüzden düzenlenen töreni, hepimizin beklediği olumlu değişmelerin ve iki taraflı ilişkilerimizin düzelmesinin bir sembolü olarak görüyorum.

● Çok teşekkür ederim, Natalia Yuryevna. Bir soru daha soracağım. Size göre Nâzım Hikmet Türkiye ve Rusya tarihinde nasıl bir rol oynadı?

Nâzım Hikmet büyük bir adamdı. Ülkelerimizin yakınlaşmasında büyük bir rol oynadı. Bu insan Türk halkının en güzel niteliklerine sahipti. Hem yetenekli, hem yakışıklı, hem hayatı çok seven bir insandı. Kaderi de; hayatının büyük kısmını Rusya’da geçirerek bize Türkiye’nin nasıl bir ülke olduğunu ve Türk insanının kim olduğunu göstermekti.
Nâzım Hikmet hem özel niteliklerinin sayesinde, hem de yazdığı eserlerden dolayı bizim de
Moskova Türkoloji Topluluğumuza büyük bir iz bırakan bir şahsiyetti.Söyleyeceklerim tuhaf karşılayabilirsiniz ama yine de söyleyeyim. Türklere Rus kadınının nasıl sevilmesi gerektiğini ve Rus eşine sahip olmanın ne olduğunu gösteren Nâzım Hikmet oldu. Şimdi bu gelenek gittikçe yayılmaya devam ediyor ve Rus-Türk evlilikleri sayesinde ülkelerimiz birbirlerine daha da yakınlaşıyor. Bu da ilişkilerimizin temelini güçlendiriyor.
Bence şimdi de zor bir dönemden geçiyoruz. Hepimizin Hikmet’in yaşam sevincine, geleceğe inancına, her zaman yeniden doğuş, ilham alma yeteneğine ihtiyacımız var.

● Cevaplarınız için, bize vakit ayırıp online etkinliğimize katıldığınız için çok teşekkür ediyorum, Natalia Yuryevna.

Tabii ki her zaman. Bende size teşekkür ediyorum.

PS: Дарья Жигульская Doç.Dr. Daria Zıhugulskaya – Moskova Devlet Üniversitesi Asya ve Afrika Ülkeleri Müdür Yrd.

Şarkiyat Enstitüsü Türkiye Bölümü Başkanı Doç. Dr. Natalya Ulçenko

Moskova Nâzım Hikmet Vakfı
Rusya, Moskova Nâzım Hikmet Anma Etkinlikleri 2020
www.nazimhikmet.com

Nâzım HİKMET

Moskova Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı

Tüm Yazılara Bak

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir