3 Haziran 2023 tarihinde Russkaya Pesnya Tiyatrosu’nda düzenlenen Nâzım Hikmet’i Anma Etkinliğimizde Yaşar Kemal Vakfı Başkanı, Yaşar Kemal’in değerli eşi Sayın Ayşe Semiha Baban Gökçeli konuşma yaptı.


Yaşar Kemal’i dinledikten sonra bana söz kalır mı? Gerçekten de çok duygulanarak dinledim.


Bugün öğleyin yine sevgili Zeynep Oral ile Yaşar Kemal ben Yaşar Kemal’in sözlerinden bir derleme yaptım onu aktardım sonra da Zeynep Oral tabi çok zengin bir analiz kısmını yaptı.

Benim değerlediğim şu vardı – Nâzım Hikmet ile buluşmaları Yaşar Kemal’in çok ama çok derin bir iz bırakmıştı. Zaten tekrar buluşucaklardı. Haziran ayında gerçekleşemedi randevulaşmışlardı Budapeşte’de.


Hep Yaşar Kemal’in hep söylediği şöyle bir şeyi paylaşmak isterim sadece. Bizim yani Türk edebiyat Cumhuriyet edebiyatçılarının önündeki dikenli yolu çok daha kurumuş adeta ağır farsça etkisine taşıyamamış ama yeni dilinde uluşturamamış bir geçiş bir İstanbul Türkçesi ile sınırlı bir anlatım dili vardı. Bunun büyük zenginliğini biliyordu, onun arkasındaki zenginliği Nâzım Hikmet ama halk edebiyatı halk dilinin zenginliği ile bu büyük fars divan edebiyatı ve batı edebiyatını üzümseyerek ondan sonra gelen türk edebiyatının yolunu açan kişi her şeyden önce Nâzım Hikmet hep o şükran borcunu ifade ederdi.
Çok teşekkür ederim.

Nâzım HİKMET

Moskova Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı

Tüm Yazılara Bak

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir