Nâzım Hikmet’in ölümünün 60. yılı anma etkinlikleri kapsamında, 2023 “Nâzım Hikmet Dostluk Ödülü” Ali Galip Savaşır tarafından Anna Anatolyevna Stepanova’ya takdim edildi.


2023 yılı Nâzım Hikmet Dostluk Ödülü sahibi Tiyatro bilimci ve profesör Sn. Anna Anatolyevna Stepanova.

Benim için bu ödülü layık görünmek gerçekten çok önemlidir. Çok onurlandım ve bu salonda bu toplulukta bulunmaktan gurur duyuyorum.


Bizim ailemiz için 3 Haziran her zaman kara günüydü. Her 3 Haziran sabahında annem uyanır ve Nâzım ile birlikte ölmeye başlardı. Bunu izlemek çok korkunçtu. Şimdi annem de vefat ettikten sonra Nâzım ile birleşmiştir bir yerlerde mutlaka beraberler ve mutlaka burada dünya yeryüzünde birilerine her gün yardım ediyorlardır. Oradan artık neredelerse. Dün benim için çok önemliydi. Annemin, Vera Tulyakova’nın Nâzım Anıları kitabının üçüncü baskısının anonsuydu. Bu kitabın son sözünü yazdım.Nâzım ile beraber hiç bir fotoğrafım yoktu. Ama dokuz yaşındayken bana bir şiir yazdı ve o kitapta geçen söz beni çok etkiledi o zaman yani doksan yaşına bastığında. Benim için inanılmaz bir rakamdı ama şimdi o rakama yırmi yıl kaldı sadece ve ben buradayım, ilerliyorum.
Nâzım Hikmet’in mezarını ben düzenli olarak ziyaret ediyorum, orada temizlik yapıyorum ve sürekli türk vatandaşları, gelenleri görüyorum, çok seviniyorum. Onlar beni oranın hizmetçisi olarak algılıyor bana para vermeye çalışıyor. Keşke alsam bir gün, belki bir gün alırım diye düşünüyorum ama almadım bugüne kadar. Gelenler çiçekler, sigara, hediyeler, anıları birakıyor. Bu beni çok sevindiriyor çünkü bu şekilde Nâzım yaşıyor, yaşatılıyor ve her zaman aramızda. Ben buna inanıyorum. Annemle birlikte bir yerlerde beni izliyor ve şu anda benim için çok sevinmişlerdir. Bu onur benim için çok büyük bir onurdur. Hepinize teşekkür ederim.

Nâzım HİKMET

Moskova Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı

Tüm Yazılara Bak

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir