2014 yılı Nâzım Hikmet Anma Etkinlikleri kapsamında şairin Moskova’da bulunan Novodeviçi mezarlığındaki mezarı başında düzenlenen etkinliğin açılış konuşmasını yapmak üzere Sayın Ali Galip Savaşır sahneye davet edildi.


Konuşmasına Nâzım’ın “Yine Sana Dair” adlı şiiri ile başlayan Ali Galip Savaşır’ın konuşması…

Sende; ben, kutba giden bir geminin sergüzeştini,
Sende; ben, kumarbaz macerasını keşiflerin,
Sende uzaklığı,
Sende; ben, imkansızlığı seviyorum.

Güneşli bir ormana dalar gibi dalmak gözlerine
Ve kan ter içinde, aç ve öfkeli,
Ve bir avcı iştahıyla etini dişlemek senin.

Sende, ben, imkansızlığı seviyorum,
Fakat asla ümitsizliği değil…

Saygıdeğer Büyükelçim,
Değerli Nâzım dostları,
Yürekleri büyük şairin aşkıyla, sevgisiyle dolu olarak bugün mezarı başında toplanan sizlere, hepinize hoş geldiniz diyorum.
Geçen yıl Nâzım Hikmetimizin 50. ölüm yıl dönümünde burada buluşmuştuk. Bugün de aynı coşkuyla, özlemle buradayız. Yıllardır bir geleneğin izini sürerek her yıl 3 haziranda Moskova’da Türk-Rus dostluk günü sayarak buluşuyoruz. Farklılıklarımızı bir kenara koyup, O’nun mısralarının ışığında birleşiyoruz, buluşuyoruz. Bunun için Nâzım’a minnettarız.
Biliyorsunuz memleketimizde ortak paydalarımızın gittikçe azaldığını hissederek sıkıntılı günlerden geçiyoruz. Onun için Nâzım Hikmet gibi bizi bir araya getiren ortak paydamız olan bir büyük aydına, bir büyük şaire her zamankinden daha fazla minnet borçluyuz, daha çok ihtiyacımız var. Nâzım bizim birlik ve beraberliğimiz için en çok ihtiyaç duyduğumuz şeyi kendi şahsında yüceltmiş bir aydın. O’nun şiirlerini okuduğumuzda, O’nun kendi sesinden dinlediğimizde, O’nun anlamaya çalıştığımızda vatan sevgisinin ortak paydamız olması gerektiğini bir kez daha anlıyoruz. Farklı düşünebiliriz ama vatan sevgisini her şeyin önüne koyduğumuzda aşamayacağımız güçlük yoktur.
Rusya’da Türk İş dünyası olarak “Nâzım Hikmet’i Anma Törenlerini” düzenlemeyi ve ön ayak olmayı üzerimize düşen bir borç olmasınndan çok her zaman büyük bir şeref, gurur vesilesi saydık.
Hiç bir maddi zenginlik bir ülkenin namuslu aydınlarının ortaya koyduğu eserlerle ölçülecek kadar büyük değildir. Bunun için bizlere düşen Nâzım’ın fikirlerini yaşatacak, Türk ve Rus toplumuna daha iyi anlatacak etkinliklerin her zaman en önünde yürümektir.
Bu duygu ve düşüncelerle büyük şairimizin Nâzım Hikmetimizi bir kez daha sevgiyle, özlemle ve hasretle anıyoruz.
“Bahtiyar ol Nâzım Hikmet!” diyoruz.
Saygılarımla…

www.nazimhikmet.com

Nâzım HİKMET

Moskova Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı

Tüm Yazılara Bak

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir