#AnnaA.Stepanova #AliGalipSavaşır #NâzımHikmet

Nâzım Hikmet’in manevi kızı Anna Stepanova:
“Bugün belki benim için böyle iki taraflı fonksiyon söz konusu. Öncelikle Nâzım Hikmet’le kan bağım olmamasına rağmen onun akrabasıyım, manevi kızıyım.
3 Haziran tarihi annem Vera Tulyakova ve benim için kederli, üzüntülü, bir sözle bir anma ve hatıra günü… Ve ben bugün koronavirüs salgını ile durumdan dolayı ilk kez olarak mezarlığa gidemedim ve çok tuhafıma gitti. Ben bu konferansı organize edenlere çok teşekkür ediyorum. Bu konferansta çok sayıda katılımcı ile birlikte Nâzım Hikmet hakkında konuşma fırsatı olacak. Çünkü geleneksel olarak her yıl 3 Haziran’da Novodeviçye Mezarlığı’nda şairi anmak için bir çok katılımcı bir araya geliyor. Onlar Nâzım Hikmet’i anıyorlar. Bu benim için çok önemli. Ben her defa bu anma törenlerinde sanki annem de bu kalabalık arasında gibi hissediyorum.
Annem heyecanlanıyordu ve ölümünden önce 3 Haziran’da neler olacaklarını göz kulak olmam ve ilgilenmemi nasihat etti.
Ve bugün ben bu duruma artık farklı bakıyorum. Pek çok insan Nâzım Hikmet’in yaşamını yitirdiği bu günü hatırlıyor. Ve onlar şairin bizim hatıralarımızda, kalbimizde yaşaması için bu tarihi hatırlıyor. Umarım ki uzun uzun yıllar bizim aramızda yaşamaya devam edecek.
Bugün benim ikinci konum ise mutluluğumdur. Ben biliyorum ki, bugün Gabdulla Kariev’in ismini taşıyan Kazan Tatar Devlet Genç İzleyiciler Tiyatrosu’na, Nâzım Hikmet’in eserleri üzerine uyarlanan bir tiyatro oyunu gösterdikleri vesilesiyle ödül sunuluyor. Gerçekten de bundan dolayı bugün çok mutluyum! Bu çok güzel bir tiyatro gösterisi. Kısmen benim de katkı payım olduğu için çok onur duyuyorum. Beni daha önce tiyatrodan aradıkları zaman şunu sormuşlardı: “Nâzım Hikmet’in çocuklar için yazdığı herhangi bir tiyatro oyun eseri var mı?”
Ben Nâzım Hikmet’in başlattığı ve ölümünden sonra annemin tamamladığı bir tiyatro oyun eserini hatırladım. Bunun adı “Kör Padişah” idi. Ve oyunun yönetmeni Soyjin Jambalova ikinci bir çocuk eseri daha buldu. Bu “Aşık Bulut” adlı çocuk masalıydı. Bu arada bu eserin güzel bir çizgi filmi de çekilmişti. Ve yönetmen, Nâzım Hikmet’in bu eserlerini alarak, iki eseri “Kör Padişah” ve “Aşık Bulut”u birleştirdi. Ve çok güzel, şahane bir tiyatro oyunu oldu. Bu Kazan Tatar tiyatrosu için önemli bir çalışma. Eser şunu anlatıyor: “Kör Padişah” eserindeki gibi savaş insanları öldürebilir, savaş ülkeleri, canları yakabilir. Ama sevgi ve adalet savaşı yener! Bu “Kör Padişah” oyunu. İkinci eser, “Aşık Bulut” oyununda ise mesaj şu: açgözlülük her şeyi mahvedebilir, açgözlülük çevresindeki her yeri küle çevirebilir. Fakat sevgi, küle çevrilmiş kalbi ve toprağı tekrar canlandırabilir. Bu da “Sevdalı Bulut”ın senaryosu.
Ve Kariev’in ismini taşıyan Kazan Tatar Devlet Genç İzleyiciler Tiyatrosu; çok parlak, renkli, hüzünlü ve şen, sevinçli ve çok akıllı bir tiyatro gösterisi sundu. Ve bu tiyatro oyununda sadece çocuklar değil, aynı zamanda büyükler de gülüyor ve heyecanlı anlar geçiriyor. Bu çok güçlü, derin, renkli ve parlak bir çalışma! Ve bu çalışma bizim Rusya tiyatro fonunda, ortamında da güçlü şekilde fark edilmeye başladı. Bu tiyatro gösterisi, RF Tataristan’da “En İyi Çocuk Tiyatro Oyunu Ödülü”nü aldı. Bu tiyatro gösterisi, Grozni kentinde düzenlenecek Etnik Tiyatro Festivali’ne de katılacak. Bugün bu tiyatro gösterisi böyle bir şahane ödülü, Rus-Türk ödülünü aldı. Bence bu tiyatro gösterisi bize şunu anlatıyor: Her şeye rağmen umut var! Her şeye rağmen iyilik zafer kazanır! Yine de insanlar bunları unutmamalı, ve böylece insanlar çok şeyi yapabilir.
Bence Nâzım Hikmet’in bu fikrileri, mesajları, bugün de önemli ve kendisini de önemli kılıyor. Bunlar bize kolay olmayan hayatımıza ve kolay olmayan durumumuza yardım eden fikirler olduğu için güzel.
Nâzım Hikmet’in tüm eserleri yaşamaya devam ediyor! Nâzım Hikmet’in hatırası, anısı yaşıyor! Ve bugün bize şunları söyleyebiliriz: Nâzım Hikmet ölümüyle zaferini kazandı! Ve bu husus da çok önemli.”
Ali Galip Savaşır: Teşekkür ederim!

Moskova Nâzım Hikmet Vakfı
Rusya, Moskova Nâzım Hikmet Anma Etkinlikleri 2020
www.nazimhikmet.com

Nâzım HİKMET

Moskova Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı

Tüm Yazılara Bak

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir