Nâzım'ı Anma Etkinlikleri kapsamında 3 Haziran 2010 akşamı Moskova'da düzenlenen konserde RTİB/ Nâzım Hikmet'i Anma Komitesi Başkanı Ali Galip Savaşır açılış konuşmasını yaptı.

RTİB/Nâzım Hikmet’i Anma Komitesi Başkanı Ali Galip Savaşır “Mir Konser Salonu”nda düzenlenen ve T.C. Moskova Büyükelçisi Halil Akıncı’nın yanı sıra Türkiye’den ve Rusya’dan Nâzım dostlarının katıldığı Edip Akbayram konserinde yaptığı açılış konuşmasında, bu seneki kapsamlı anma etkinliklerini hayatını Nâzım’ın duygu ve düşüncelerini yaşayarak ve yaşatarak geçiren değerli sanatçı Edip Akbayram’ın vereceği konser ile noktaladıklarını, ölümünün 47. yıldönümünde şairin sadece; ünü dünyayı sarmış bir şair, inandığı yurtsever ilkeler uğrunda mücadele etmiş bir aydınlık savaşcısı, “sen yanmazsan, ben yanmazsam” diye haykıran bir dava adamı değil bunların hepsi ve daha fazlası olduğunu bir kez daha anladıklarını ifade etti. Nâzım’ın ortak bir payda olduğunu, farklı dünya görüş ve yaşam şekillerine sahip olanları bugün burada hep bir araya getiren şeyin şaire duyulan sevgi ve saygı olduğunu, bunun için ona bir teşekkür etmek istediğini ifade etti.

Rusya’da uzun yıllardır yaşayan ve sayıları on binlerle ölçülen Türk toplumunun, Türkiye-Rusya arasında siyasi ilişkilerin stratejik ortaklık seviyesine çıktığı bu dönemde yapacağı şeyler olduğunu, her işin başının birlik ve beraberlik olduğunu, yan yana el ele omuz omuza çaba gösterilirse başaramayacakları bir iş, üstesinden gelemeyecekleri bir güçlük olmadığını, her alandan iyi niyetli çabalara destek verilmesi gerektiğini, bir çatı altında karşılıklı saygı içerisinde konuşup tartışarak üretebileceklerini sözlerine ekledi.

Konuşmaya ait tüm metin

Çok değerli Nâzım Hikmet dostları, sevgili konuklarımız…

Rus-Türk İşadamları Birliği RTİB olarak, büyük şairimizi anmak için Moskova’da düzenlediğimiz kapsamlı etkinliklerin  son gününde, son etkinlikte bu gece birlikteyiz..

Hepiniz hoş geldiniz….

Bu gece, çok değerli sanatçımız; hayatını Nâzım Hikmet’in duygularını, düşüncelerini yaşayarak ve yaşatarak geçiren, aydınımız Edip Akbayram’ın vereceği konserle etkinliklerimizi noktalıyoruz..
Öncelikle Sayın Edip Akbayram’a ve arkadaşlarına, bizimle birlikte oldukları için çok teşekkür ediyoruz.

47’inci ölüm yıl dönümü vesilesiyle bir kez daha anladık ki…
Nâzım; sadece ünü dünyayı sarmış bir şair değil…
Nâzım; sadece hayatı, inandığı yurtsever ilkeler uğrunda mücadeleyle geçmiş bir aydınlık savaşçısı değil…
Nâzım  “Sen yanmazsan, ben yanmazsam….” diye haykıran bir dava adamı değil…
Nâzım  elbette bunların hepsi. Ve daha da fazlası.
Ama aynı zamanda Nâzım; bizim, hepimizin “ortak paydası”…
Birbirinden ne kadar farklı dünya görüşlerine, yaşam şekillerine, ayrı sosyal statülere sahip  bizleri  bir araya getiren; Nâzım’a olan sevgimiz, saygımız. Bunun için de Nâzım Hikmet’e bir teşekkür daha borçluyuz.

RTİB olarak bu yıl Nâzım Hikmet anma törenlerinin daha da kapsamlı ve etkin olması için çok çalıştık… Büyük elçimizin, Büyük elçiliğimizin himayesinde, Moskova’daki Türk toplumunun candan desteğiyle, katkısıyla bu etkinlikleri gerçekleştirdik.
Umut ediyoruz ki, bundan sonra çok daha kalıcı, güzel etkinliklere de el birliği ile imza atarız…
Rusya’da uzun yıllardır yaşayan, sayıları on binlerle  ölçülen Türk toplumu var. Artık bu güzel ülkeye kök salıyoruz. “Harç bitti, inşaat paydos” denilen dönemler geride kaldı. Türkiye ile Rusya arasındaki siyasi ilişkilerin de stratejik partnerlik düzeyine çıktığı bir dönemde  bizim de yapabileceğimiz çok şey var…
Ama  her işin başı birlik ve beraberlik… Yan yana olmak, el el, omuz omuza çaba göstermek. Birlikte olursak yapamayacağımız iş, üstesinden gelemeyeceğimiz güçlük yok.
Yeter ki, hepimiz çorbada az da olsa tuzumuz olsun diye uğraşalım…
Yeter ki her alanda iyi niyetli çabalara destek verelim…
Yeter ki bir çatı altında, birbirimize saygımızı yitirmeden oturalım, tartışalım, üretelim ve başaralım…
Bu konularda Türk toplumumuzun daha aktif, daha katılımcı olmasına ihtiyaç var..
Bizi bir araya getiren, birleştiren Nâzım’ı bir kez daha anarken, bu konuları da düşünmenizi, sorgulamanızı ve gerekli adımları atmanızı özellikle istirham ediyorum..
RTIB  olarak herkese kucağımız açık..
Katılımlarımızı bekliyor burada yaşayan Türk toplumunu;  tek vücut  ve tek yumruk olmaya davet ediyorum…

Nâzım  Hikmet etkinliklerine katkıda bulunan herkese bu vesileyle bir kez daha teşekkür ediyor, hepinizin iyi bir gece geçirmesini diliyor, saygılar sunuyorum..

Nâzım HİKMET

Moskova Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı

Tüm Yazılara Bak

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir