Nâzım Hikmet’i Anıyoruz!

YouTube Canlı izlemek için tıkla

Büyük Türk Şairi Nâzım Hikmet’i anma etkinliklerine ait tüm detayları bu sayfada saat 06:03 pm görebilirsiniz.

Soru ve önerileriniz için [email protected] adresimize yazınız.

2020 NÂZIM’I ANIYORUZ… KısaTanıtım Teaser V1
Nâzım Hikmet’i Anma Etkinlikleri 2020 Tanıtım Videosu V2
Şevval Sam 2020  Nâzım Hikmet’i anma etkinliklerini Tanıtım Videosu V3
MNHV-Nazim Hikmet Logo 2020 Transparent@0.5x

BASIN BÜLTENİ

MOSKOVA NÂZIM HİKMET VAKFI
НО “ФОНД НАЗЫМА ХИКМЕТА”
Tarih: 01 Haziran 2020

Moskova’da “Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı” kuruldu.

   Büyük Türk Şairi Nâzım Hikmet’i anma etkinliklerini daha da zenginleştirmek ve Türkiye ile Rusya arasında kültür-sanat etkinliklerine katkıda  bulunmak amacıyla Moskova Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı kurulmuştur.

   Yaşamı, düşünceleri, mücadelesi ve eserleriyle her zaman yolumuzu aydınlatan bir ışık olan Nâzım Hikmet’i, yeni nesillere tanıtmak, O’nun Türkiye ile Rusya arasında her zaman bir “dostluk köprüsü” olan rolünü hep taze ve canlı tutmak amacıyla yeni bir çabayı el birliği ile başlatıyoruz.

   1999 yılından bu yana anma  geleneğini sürdüren Moskova’daki yerleşik Türk toplumu, bu görevi yıllar içinde RTİB, RUTAM, MTKO ve Nâzım Hikmet Vakfı gibi kurumsal kimliklerin çatısı altında bugüne kadar layıkı ile yerine getirmeye çalıştı.

   Yeni bir heyecanla kurulan Moskova Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı, bu faaliyetlere yeni bir ivme kazandırarak Nâzım Hikmet’i anma etkinliklerini daha kapsamlı ve yıl içine yayarak  yapmayı planlıyor.

   Moskova Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı bu etkinlikler çerçevesinde; Rusya sanat – kültür dünyası ve eğitim kurumları ile işbirliği yapmak, bu alanda faaliyetleri arttırmak, Nâzım Hikmet müzesi kurulması çalışmalarına destek olmak gibi hedeflerle yola çıkıyor.

Bu yıl Dünyamızı etkisi altına alan salgın nedeniyle uygulanan karantina şartları gereği şairimizi, kabri başında Büyükelçiliğimiz’in katılımıyla Rus Türk İş Adamları Birliği’nin (RTİB) programı çerçevesinde çelenk bırakarak anacağız. Aynı günün akşamı 20.30 da canlı yayında sanat ve edebiyat dünyasından sanatçılarımızın katılımıyla www.nazimhikmet.com sayfamızda Büyük Türk Şairi Nâzım Hikmet’i şarkılarla, şiirlerle, söyleşilerle anıp ödüllerimizi sunacağız.

   2020 yılı “Nazım Hikmet Dostluk Ödülleri” Hıfzı Topuz* ve “Kazan Tatar Devlet Genç İzleyiciler Tiyatrosu”na* takdim edilecektir.


   Faaliyetlerimizin, büyük şairimizin anısına layık olması için çalışma kararlılığı ile vakıf kurucuları olarak hepinizi saygı ve sevgi ile selamlıyoruz.

   Zülfü Livaneli
   Rutkay Aziz
   Ali Galip Savaşır
   Coşkun Yurt
   Batubay Özkan
   Daria Zıhugulskaya

Gazeteci ve yazar Hıfzı Topuz; 25 Ocak 1923 yılında İstanbul’da doğdu, Galatasaray Lisesi’ni 1942, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni 1948 yılında bitirdi. Strasbourg Üniversitesi’nde devletler hukuku ve gazetecilik alanlarında yüksek lisans üstüne yine aynı üniversitede Hukuk Fakültesi’nde gazetecilik alanında doktorasını yapan Topuz, edebiyatımıza bir çok eser kazandırmıştır.

Gabdulla Kariyev’in ismini taşıyan Kazan Tatar Devlet Genç İzleyiciler Tiyatrosu’nda yönetmen Soyjin Janbolova, Nâzım Hikmet’in “Kör Padişah” ve “Sevdalı Bulut” adlı iki eserini geçtiğimiz yıl uyarlayarak sahneye koymuştu.1987 yılında kurulan Tiyatro’nun kökleri 1919 yılına dayanmakta olup; 1991’de Devlet Tiyatrosu sıfatını, 2007 yılında ise Tatar Tiyatrosunun temelini atan sanatçı yönetmen Gabdulla Kariyev’in adını aldı.

Nâzım HİKMET

Nazım Hikmet Rusya Anma Etkinlikleri Arşivi

Tüm Yazılara Bak

4 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • Dünkü 3 Haziran Nazım Hikmet’i anma etkinliği çok harikaydı. Emeği geçen herkese Başta Ali Galip Savaşır bey olmak üzere çok teşekkür ediyorum. Benzer etkinliklerin devamı ve özellikle Rusya’da mezarı başında yapılacak etkinliklerinde katılamayacak olanlarında orada olmasını sağlayacak canlı yayınla yapılmasını olabiliyorsa olmasını tüm Nazım dostları olarak isteriz. Olursa da güzel olur. İnstagram dan takipçiler bilgilendirilebilir. Saygılarımla.

 • Çok güzel ve özenle hazırlanmış bir anma seremonisine bizleri de konuk ettiğiniz için binlerce teşekkür. Çok keyifle, duygulanarak ve umutlanarak sonuna kadar izledim, İyi ki varsınız Ali Galip bey ve Nazım Hikmet dostları… Pandeminin tek faydası sanırım kültürel etkinliklerde paylaşım oldu, şahane bir geceyi, ben Fethiye den, oğlum Los Angeles dan, tüm Nazım Hikmet dostlarıyla aynı anda izlemek sihir gibiydi, büyüleyiciydi. Vakfın çalışmalarında başarılar diliyorum.

 • Değerli arkadaşlar,

  Moskova’da 3 Haziran 1963 tarihinde geçirdiği kalp krizi sonucunda 61 yaşında hayatını kaybeden büyük şair Nazım Hikmet Ran’ı, ölümünün 57’nci yılında saygı ve sevgi ile anıyoruz. “Ben bir ceviz ağacıyım Gülhane Parkı’nda, budak budak serham serham ihtiyar bir ceviz, ne sen bunun farkındasın ne polis farkında” diyen Nazım, Moskova’daki Novodeviçi, mezarlığından vatanına, hasret kaldığı ülkesine en kısa sürede döner. Gorbaçov’un devrilmesinden bir hafta önce Moskova’da mezarını ziyaret etmiş, mezarının başında fotoğraf çektirmek isteyen gençler mezara bastıkları için onları kınamıştım. Birbirinden özgün heykellerin bulunduğu mezarlık, Paris’teki Pere Lachaise, Evita Peron’un mezarının bulunduğu Buones Aires’teki Recoleta gibi de olsa, O, vatanında olmak isterdi. Bu Memleket Bizim şiiri bu arzusunu açıkça belli eder. “Güzel ülkemizde bir orman gibi kardeşçe yaşamak varken” nedir bu sonu gelmez suçlama ve tartışmalara… Nokta.

  R. Karluk

  Bu Memleket Bizim

  Dörtnala gelip uzak Asya’dan,
  Akdeniz’e bir kısrak başı gibi uzanan,
  Bu memleket bizim.

  Bilekler kan içinde,
  Dişler kenetli,
  Ayaklar çıplak,
  Ve ipek bir halıya benzeyen toprak,
  Bu cehennem, bu cennet bizim.

  Kapansın el kapıları,
  Bir daha açılmasın,
  Yok edin insanın insana kulluğunu,
  Bu davet bizim.

  Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür,
  Ve bir orman gibi kardeşçesine,
  Bu hasret bizim.

Sosyal Ağlarımız

Sosyal Ağlarımız

Nazım Hikmet Web Sitesi Sosyal Ağlarımızı Takip Etmeyi Unutmayınız.