Nâzım Hikmet bu yıl 2 haziran tarihinde bambaşka bir etkinlikle, yaşamına ve eserlerine dayanan bir konferans ile anıldı.

“I. Uluslararası Bilimsel ve Uygulamalı Gençlik Konferansı”; Moskova Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı, Lomonosov Moskova Devlet Üniversitesi Asya ve Afrika Ülkeleri Enstitüsü, Rusya Bilimler Akademisi Şarkiyat Enstitüsü Rusya ve Doğu Kulübü işbirliği ile 2 Haziran 2021 tarihinde Şarkiyat Araştırmaları Enstitüsü’nde gerçekleştirildi.

Konferans; “Bugün Moskova’daki Türk toplumu ve bütün Rusya Türkoloji’si için çok önemli bir gün. 20 yıldan fazla Moskova’da yaşayan bir Türk olarak bugünün bilim ve kültür alanında Rus-Türk ilişkilerinde bir dönüm noktası olacağından eminim.” sözleri ile Moskova Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı Kurucu Başkanı Ali Galip Savaşır’ın konuşması ile başladı. Moskova Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ömer Özkan’ın bir sunuş konuşması yaptı.

Bilim insanlarının, emektar Türkoloji profesörlerinin, Rusya’nın dört bir yanındaki Türkoloji fakültelerinden gelen Rus öğrencilerin katıldığı etkinliklerde büyük şairin edebi yönü ele alındı.

Pandemi nedeniyle Moskova’ya gelemeyen değerli yazar-sanatçı Zülfü Livaneli, katılımcıları bir video mesajı ile selamladı ve bu tür etkinliklerin artarak devam etmesini diledi.

Akademisyenler ve öğrenciler sunumlarını yaptı. Şiir okuma yarışmasında duygu dolu anlar yaşandı. 50’den fazla başvuruyla öğrencilerin Türk dil dünyasına ve Nâzım’ın eserlerine gösterdikleri ilgi büyüktü.

Konferansın sonunda Nâzım Hikmet anma etkinlikleri kapsamında her yıl verilen “Nazım Hikmet Dostluk Ödülü” töreni yapıldı. Rusya ve Türkiye arasındaki kültür ilişkilerine, bilim ve eğitim alanındaki iş birliğinin pekiştirilmesine katkılarından dolayı Lomonosov Moskova Devlet Üniversitesi Asya ve Afrika Ülkeleri Enstitüsü adına Enstitü Direktörü Igor Abylgaziev’e takdim edildi. 

Nâzım Hikmet ayrıca ölüm yıldönümü olan 3 haziran tarihinde pandemiye rağmen her yıl olduğu gibi mezarı başında kalabalık bir törenle anıldı. Tören Türkiye’nin Moskova Büyükelçiliği himayesinde, Moskova Yunus Emre Enstitüsü’nün organizasyonu ile RTİB ve Moskova Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı katılımıyla düzenlendi.

Ardından “Nâzım Hikmet Dostluk Fotoğraf Yarışması” ödül töreni ile sergisi Yunus Emre Türk Kültür Merkezi’nde açıldı.

Gözde Akkemik

Tüm Yazılara Bak

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir