RTİB Başkanı Naki Karaaslan duygusal bir konuşma ile salonu dolduran Nâzım dostlarına seslendi.

Nâzım Hikmet, ölümünün 51. yılında Rus Türk İşadamları Birliği organizasyonunda, 3 Haziran 2014 tarihinde Moskova’da düzenlenen çeşitli etkinliklerle anıldı. Etkinliklerin akşam bölümünde Şevval Sam bir konser verdi. Konser öncesinde Türkolog Svetlana Uturgauri’ye şükran, ünlü tiyatro sanatçısı Işık Yenersu’ya anı plaketi takdim edildi.

RTİB Başkanı Naki Karaaslan konuşmasında 15 seneyi aşkın bir süredir anma geleneğini sürdürdüklerini ve bunu yapmaya devam edeceklerini, T.C. Moskova Büyükelçiliği’ne, Nâzım Hikmet Kültür Vakfı’na, Moskova Türk Kadınlar Organizasyonu’na, Nâzım Hikmet Anma Komitesi Başkanı Ali Galip Savaşır’a, Rusya’daki işadamlarına ve salonu dolduran Nâzım dostlarına anma etkinliklerine verdikleri destekten dolayı teşekkür etti. Nâzım’ın

“Bu dünyada yiyip içtiklerimin,
gezip tozduklarımın,
görüp işittiklerimin,
dokunduklarımın, anladıklarımın
hiçbiri, hiçbiri,
beni bahtiyar etmedi türküler kadar…  ”

şiirini hatırlatan Karaaslan, Nâzım’ın Rusya’da yaşadığı yıllarda ününün yaşadığı coğrafyayı aştığını, şiiri ve sanatıyla tüm insanlığı, bulunduğu coğrafyanın dilini, kültürünü, müziğini de kucakladığını, insanı ve insana dair olanı hep hayatın merkezinde tuttuğunu, olgun yaşlarının bilgeliğini insanlığın hizmetine sunduğunu, memleketini özlediğini ama kabullendiğini, Karadeniz’de uzaklardan geçen vapurlara dokunurken memleketinin rüzgarlarıyla gelecek türküleri beklediğini söyledi. Akşam konserinde Nâzım’ın hasretini çektiği toprakların şiirini, türküsünü billur ırmakları andıran sesiyle sevdalı bir sanatçının seslendireceğini, Nâzım’ın da mavi gözlerinde hüzün ve dudaklarında tebessümle türkülere eşlik edeceğini sözlerine ekledi.

Nâzım HİKMET

Nazım Hikmet Rusya Anma Etkinlikleri Arşivi

Tüm Yazılara Bak

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sosyal Ağlarımız

Sosyal Ağlarımız

Nazım Hikmet Web Sitesi Sosyal Ağlarımızı Takip Etmeyi Unutmayınız.