2016 yılı "Nâzım Hikmet'i Anma Etkinlikleri" kapsamında şairin mezar başında düzenlenen törende Rus Türk İş Adamları Derneği Başkanı Sayın Naki Karaaslan konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edildi.


Ben aslında bir şeyler karaladım ama 25 yıldır buradayız ve 20 yıldan fazla da hep burada toplanıyoruz ve burada hep aynı heyecanı hissediyorum. Sesim titriyor çünkü gerçekten önünde eğileceğimiz sanatın, edebiyatın büyük ustasının bizleri heyecanlandırmaması mümkün değil. Evet, yani yangın yeri, vizeler, sorunlar. Bunlar bizlerle hep vardı. Bunlar 25 yıldır var. Biz bunları hep görüyoruz, ama unutmayacağımız bir şey var; Türk ve Rus halklarının ayrılmazlığı ve etle kemik gibi dostluğu.

Öncelikle, emeği geçen herkese teşekkür etmek istiyorum. Türkiye’den gelen konuklarımıza, burada, RTİB Yönetim Kurulu’na, üyelerine, iş adamlarına, buradaki Türk camiasına, hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

Evet güzel günler göreceğiz. Bir az zaman, zor bir zaman ama şöyle düşünelim; hemen çok kısa bir tarih. Adı ne olursa olsun. Arap Baharıyla başlayan adı değişim, ama herhalde biz o baharın zemheri dönemini yaşıyoruz. Adı ne baharsa, vallahi üşümekten donduk artık her tarafımız.

Dünya değişiyor. Dünyanın değişen güçleri var. Onların hesapları var. Ama şu hesaplar içinde insan hayatı her şeyden önemli. Nasıl vicdanlar titriyor, nasıl susabilirsiniz. Akdeniz’in sıcak sularının, Akdeniz’in güzellik sahillerindeki sabah manzaraları, daha açmamış çiçekler, tomurcuklar sahillere vuruyor. Onların hesabı ne? Bunlar demokrasi hesabı mı? Bir yerlere özgürlük getirme hesabı mı? Hayır! Kimseyi kandıramayız. Bunlar başka hesaplar. Bunlar hak değil! Bunlar hat hesapları! Bunları hepimiz biliyoruz! Bunlar petrol ve gaz hatları. Milyonlarca insan evinden oldu. Yüz binlerce insan öldü. Bunun bedelini kim ödedi? Maalesef bu hesaplar.

Bunlar bizim acılarımız. Ama umudu yitirmek yok. Asla yitirmek yok! Çünkü ne diyor güneşin şairi, özgürlüklerin şairi. Vatansever! Vatanı öyle bir seviyor ki, her şeyini verebilirdi o vatan için.

Onun için o güneşin şairi, özgürlüklerin şairi, dostlukların, aşkın, sevginin şairi önünde hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum!

Teşekkür ediyorum! Spasibo bolşoe!

#2016 #Moskova #NazimHikmet
www.nazimhikmet.com

Nâzım HİKMET

Nazım Hikmet Rusya Anma Etkinlikleri Arşivi

Tüm Yazılara Bak

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sosyal Ağlarımız

Sosyal Ağlarımız

Nazım Hikmet Web Sitesi Sosyal Ağlarımızı Takip Etmeyi Unutmayınız.