2014 yılı Nâzım Hikmet Anma Etkinlikleri kapsamında şairin mezarı başında düzenlenen anma töreninde etkinliklere büyük destek veren Rus-Türk İş Adamları Birliği adına Sayın Naki Karaaslan bir konuşma yaptı.

Sayın Büyükelçim,
Çok değerli Nâzım dostları
Nâzım aslında bizim için öyle şeyler bırakmış ki biz onunla yaşıyoruz. Herhalde bazen liderler, şairler, ozanlar; birileri herhalde 5 gün sonra, birileri 5 yıl sonra, birileri de 500 yıl sonra da anılacak… Nâzım’da onlardan birisi.
“Annelerin ninnilerinden, spikerin okuduğu habere kadar
yürekte, kitapta ve sokakta yenebilmek yalanı,
anlamak, sevgilim, o, bir müthiş bahtiyarlık,
anlamak gideni ve gelmekte olanı.”
Bugün 5 satırla şiirinde hayatı böylesine özde anlatabilmiş bir büyük ozanın 51. ölüm yıl dönümünde onu anıyoruz.
Nâzım neyi anlamıştı hayata ve insana dair? Savaşların ve ideolojilerin üstünde her şeyin bir insanı sevmekle başlayabileceğini söylüyordu. Yaşadığı yerlerde, verdiği eserlerde, şiir ve destanlarında sadece insan sevgisine ve insanca yaşamaya hizmet aşkı vardı.
3 Haziran’daki anmalar esas itibari ile bir yas değil. Kendimizi insana hizmet yolunda Nâzım’a verdiğimiz sözü ne kadar yerine getirebildiğimize dair sorguladığımız yıl dönümleri olmaktadır. 3 Haziran 1963’de bırakılan dünyaya göre bugün daha fazla savaş, daha fazla acılar var. Tüketim ekonomilerinin enerji kavgaları sınırları ve ulusların kaderlerini tayin etmekte ve ekmek çocukların giderek göz yaşlarında daha tuza bulanmakta. Fakat Nâzım’ın dediği gibi “Ama umudu var büyük insanların/Umutsuz yaşanmıyor”. Bizim de umutlarımız, azmimiz diri. Nâzım ustaya verdiğimiz gönül sözünü yerine getirmek gerekiyor. O’nun Türk ve Sovyet Halkları arasında insan sevgisiyle kurduğu büyük köprüyü, emeğin ve ekmeğin imecesine dönüştürmek yolunda çalışmalıyız.
Her iki ülkede ortak yatırımlar, zenginlikler artıyor. Oturduğumuz aile sofralarında Vera ve Nâzım bize gülümsüyor.
“Giderayak işlerim var / Bitirilecek / Giderayak” diyip bitiremediği işleri bitirmemizi bekliyor.
Gideni ve gelmekte olanı anlıyoruz Usta!
Rahat uyu!

www.nazimhikmet.com

Nâzım HİKMET

Nazım Hikmet Rusya Anma Etkinlikleri Arşivi

Tüm Yazılara Bak

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sosyal Ağlarımız

Nazım Hikmet Web Sitesi Sosyal Ağlarımızı Takip Etmeyi Unutmayınız.