Mihail Meyer, Nâzım Hikmet Dostluk Ödülü'nü aldı.

Rusya ile Türkiye arasındaki kültürel ilişkilerin geliştirilmesine, Türk edebiyatının Rusya’da tanıtılmasına ve yaygınlaştırılmasına katkılarından dolayı 2015 yılı “Nâzım Hikmet Dostluk Ödülü” Naki Karaaslan tarafından Mihail Serafimoviç Meyer’e(*) takdim edildi.

Meyer konuşmasında, Nâzım’ı gören, tanıyan ve bilen eski nesil hayranları olarak bu etkinliklerin sadece Nâzım’ı anmaya odaklı değil ayrıca şiirlerini bazı kayıtlar sayesinde onun sesinden dinleyen yeni nesil için öğretici, şiirlerindeki özgür ruhu ve enerjiyi hissettirmeye yardımcı olacağını umut ettiğini söyledi.

(*) Mihail Serafimoviç Meyer, 1936 yılında Moskova’da doğdu. Moskova Devlet Üniversitesi (MDÜ) Doğu Dilleri Enstitüsü’nden mezun oldu. 1992 yılında tarih profesörü ünvanını aldı. 1994-2012 yılları arasında MDÜ Asya ve Afrika Ülkeleri Enstitüsü Direktörü olarak görev yaptı. 2012 yılından beri MDÜ Asya ve Afrika Ülkeleri Enstitüsü Başkanlığını yürütmektedir.

Nâzım HİKMET

Nazım Hikmet Rusya Anma Etkinlikleri Arşivi

Tüm Yazılara Bak

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram

Error validating access token: The session has been invalidated because the user changed their password or Facebook has changed the session for security reasons.