Ali Galip Savaşır’ın ardından sahneye konuşmasını yapmak üzere RTİB Yönetim Kurulu Eş Başkanı Sayın Naki Karaaslan davet edildi.

Çok kıymetli sanatçı ve yazarlarımız, değerli misafirler;
Hepinize Nâzım için bir araya geldiğimiz bu güzel haziran akşamına iştirak ettiğiniz için teşekkür ediyorum.
Avrupa’dan, Türkiye’den katılarak bizleri yalnız bırakmayan; nadide illerimizden, ilçelerimizden, köylerimizden burada bulunan güzel ülkemin güzel insanları hepiniz hoş geldiniz.
Değerli dostlar yarın sabah Nâzım Hikmet’i aramızdan ayrılışının 56. yıl dönümünde Novodeviçi’de anacağız. Duygularımızı, özlemimizi paylaşacağız. Onun sanatını, insan sevgisini, barışa dayanan dünyasını ve aynı zamanda mücadele azmini bir kez daha idrak edeceğiz.
Nâzım Hikmet büyük bir şair olduğu kadar yürekli bir insandı aynı zamanda. Nâzım Hikmet kendi ülkesinden uzakta kaldı ama halkına, memleketine olan özlemi hiç bir zaman dinmedi. Ülkesini düşünmeyi bir an olsun bırakmadı. Kendi insanının, şehirlerinin sesini, kokusunu her daim yüreğinde hissetti. Nâzım Hikmet’in yaşadığı acıları düşündüğümüzde, bugün dünya genelinde yaşanan sorunları ve insanların birbirlerine yaşattıklarını düşündüğümüzde; birbirinden şüphe etmeden, birbirini ötekileştirmeden bir arada huzur ve mutluluk içinde, özgürlük içinde yaşamanın yollarını aramak ve bunun için mücadele etmek gerektiğine inanıyoruz.
13 sene yok yere hapis yatan sonrasında da ülkesinden ayrılmak zorunda kalan Nâzım Hikmet sevdiklerine, özgürlüğe ve memleketine hasret içinde yaşadı. Yaşadığı onca zorluğa rağmen sanatından, sevgisinden, düşüncelerinden ve ilkelerinden asla vazgeçmedi. Bu yüzden de Nâzım Hikmet’in şiirlerinin olduğu kadar hayatının, insan sevgisinin, cesaretinin, mücadelesinin, aydın tavrının da önemli ve öğretici olduğu ve bize her zaman ışık tutacağını düşünüyorum.
“Kimi insan ezbere sayar yıldızların adını, ben hasretlerin” demişti büyük şair. İnsanların sevdiklerinden, memleketinden, hayallerinden uzak kalmadığı özgürce, kardeşçe yaşayacağı bir dünya diliyorum.
Hepinizi Nâzım sıcaklığı ile kucaklıyor, sevgi ve saygıyla selamlıyorum.


2019 Nâzım Hikmet – Naki Karaaslan Konser Konuşması


#nazım #hikmet #nazımhikmet.com #nazimhikmetanma #nazımhikmetmoskova #nazımhikmetvideoları #nazımdostları# NâzımHikmet #Naki Karaaslan #2019 #NakiKaraaslan #Rtib #Rusya #Mogollar

Nâzım HİKMET

Nazım Hikmet Rusya Anma Etkinlikleri Arşivi

Tüm Yazılara Bak

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sosyal Ağlarımız

Nazım Hikmet Web Sitesi Sosyal Ağlarımızı Takip Etmeyi Unutmayınız.