Nâzım Hikmet'in ölümünün 51. yılı anma etkinlikleri kapsamında, 3 Haziran 2014 tarihinde Moskova'da düzenlenen akşam konseri öncesinde Türkolog Svetlana Uturgauri'ye şükran plaketi takdim edildi.

Nâzım Hikmet’in ölümünün 51. yılı anma etkinlikleri kapsamında, 3 Haziran 2014 tarihinde Moskova’da düzenlenen akşam konseri öncesinde, Türkiye ve Rusya arasındaki kültürel bağların geliştirilmesine yaptığı katkılardan dolayı şükran plaketi takdim etmek üzere Türkolog Svetlana Uturgauri’ye sahneye davet edildi.

Uturgauri konuşmasında, yabancı bir halkın dilini, tarihini, kültürünü, dinini, bilince o halkın ve memleketin sevilmeye başlandığını ve kendisi gibi diğer Rus Türkologların da bu sevgiyi gençliklerinde hocalarından aldıklarını ve bunda memleketini çok seven Nâzım’ın da büyük etkisinin olduğunu çünkü onun sadece büyük bir dünya şairi değil kocaman bir insan olduğunu ve “Yaşasın Türkiye, yaşasın Türk halkı” deme şansını verdiğini söyledi.

Uturgauri’ye şükran plaketini RTİB Başkanı Naki Karaaslan ve Nâzım Hikmet Anma Komitesi Başkanı Ali Galip Savaşır takdim etti.

Nâzım Hikmet

Nazım Hikmet Rusya Anma Etkinlikleri Arşivi

Tüm Yazılara Bak

Yorum Ekle

Sosyal Ağlarımız

Nazım Hikmet Web Sitesi Sosyal Ağlarımızı Takip Etmeyi Unutmayınız.

Kategoriler