RTİB/Nâzım Hikmet Anma Komitesi Başkanı Ali Galip Savaşır 53. yıl anma etkinlikleri açılış konuşmasını yaptı

Nâzım Hikmet’in ölümsüzlüğe uğurlanışının 53. yılı olan 3 Haziran 2016’da düzenlenen etkinliklerin akşam bölümünde RTİB/Nâzım Hikmet Anma Komitesi Başkanı Ali Galip Savaşır açılış konuşmasını yaptı.

Konuşmasının başında, Türkiye ile Rusya’nın  olağanüstü bir dönemden geçtiğini ve söz konusu organizasyonun gerçekleşmesi için destek veren T.C. Moskova Büyükelçiliği’ne ve RF Dışişleri Bakanlığı yetkililerine teşekkürlerini sundu. Nâzım dostlarını tekrar Moskova’da bir araya getiren ünlü şairi saygı, sevgi ve hasretle andıklarını, yine büyük bir insanın şiirleriyle, hayatıyla, mücadelesiyle ve fikirleriyle nasıl ölümsüz olduğunu anladıklarını,en zor zamanlarda onun gibi büyük bir değerin gölgesine sığınılacak bir ulu çınar olduğunu ifade etti. Nâzım’ın mirası olarak kabul edilen Türkiye Rusya ilişkilerinin zor bir süreçten geçtiğini, düşürülen Rus uçağının pilotunun ailesine ve Rusya halkına tekrar başsağlığı dilemeyi insani bir görev olarak saydıklarını, dostların birbirlerine acı değil sevinç vesilesi olmasını dilediklerini, Nâzım dostları olarak savaşın değil barışın mücadelesini vereceklerini, onun sözleriyle “bazen imkansızlığı sevsek de asla umutsuzluğu sevmeyeceğiz” düşüncesinde olduklarını sözlerine ekledi.

 

2016 yılı konser akşamı konuşması tam metni

Konuşamam başlamadan önce bir konuyu dile getirmek istiyorum. Yıllardan beri Rus Türk İşadamları Birliği olarak Nazım Hikmet’i anma etkinliklerini yapıyoruz biliyorsunuz. Bu yıl Rusya ve Türkiye arasında yaşanan olağanüstü şartlardan dolayı bazı izinler ve zorunlu prosedürlerden geçmek zorunda kaldık.  Bu konuda bize yardımları olan Türkiye Cumhuriyeti Moskova Büyükelçimiz Ümit Yardım başta olmak üzere tüm çalışanlarına ayrıca Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığı başta olmak üzere bu konuda bize desteği olan herkese RTİB ve Rusya’da yaşayan Türkler adına çok teşekkür ediyorum.

 

      Değerli Nazım dostları, bizi Moskova’da bir kez daha buluşturan büyük şairimiz Nazım Hikmet’i saygıyla, sevgiyle, özlemle, hasretle anarak sözlerime başlamak istiyorum. Bu sabah Nazım’ın 53. ölüm yıldönümünde yine mezarı başında hep beraberdik. Yine bir büyük insanın şiiriyle, hayatıyla, mücadelesiyle, fikirleriyle nasıl ölümsüz olduğunu anladık. Bir kez daha Nazım Hikmet gibi bir ortak paydamız en zor zamanlarımızda gölgesine sığınacağımız bir ulu çınarımız olduğunu anladık. Şartlar ne olursa olsun güzel bir geleneği yaşatan, her yıl Nazım’ı anarak anısını unutmayan, bizleri onun ışığında buluşturan, birleştiren tüm dostlarımıza teşekkür ediyoruz. RTİB olarak bu bayrağı taşımanın gururunu yaşıyoruz.

 

Bu yıl Nazım Hikmet’i hüzünlü, zorlu, sıkıntılı bir dönemde anıyoruz. Yıllardır gözümüz gibi baktığımız, üstüne titrediğimiz Nazım’ın bize mirası olarak kabul ettiğimiz Türkiye – Rusya  ilişkileri zor bir dönemden geçiyor. Bir Rus uçağının düşürülmesi pilotunun ölmesiyle hepimizin yüreğini yakan, hayatının akışını değiştiren bir döneme girdik. Bu vesileyle Rus pilotun ailesine ve Rusya halkına bir kez daha başsağlığı dilemeyi insani bir görev sayıyorum. Acılarını yürekten paylaşıyoruz. Hiçbir şey giden canı getirmiyor. Dostların birbirinin canını yakmasını, birbirlerine acı vermesini değil sevinç vesilesi olmasını istiyoruz. Umarız bu sıkıntılı günleri aşarız… Umarız yıllarca tırnaklarımızı kazıyarak inşa ettiğimiz dostluk köprüleri saydığımız, dostluk köprüleri kurduğumuz  bu ilişkiler yıkılmaz. Türkiye ve Rusya bu sorunlu coğrafyada sorunlu kaynağı değil, istikrarın güvencesi oldu. Öyle de devam etmeli.

 

Biz Nazım dostları her zaman dostluğun, barışın mücadelesini vereceğiz; savaşın değil. Onun değişi ile bazen imkansızlığı sevsek de asla umutsuzluğu sevmeyeceğiz. Biz güzel günlere inanıyoruz. Türk-Rus dostluğuna inanıyoruz. Her karanlığın bir sabahı olduğuna inanıyoruz. Güneşli günlere inanıyoruz.

 

Çok yaşa Nazım! Çok yaşayın siz Nazım dostları…

 

Ali Galip Savaşır

Nâzım Hikmet

Nazım Hikmet Rusya Anma Etkinlikleri Arşivi

Tüm Yazılara Bak

Yorum Ekle

Sosyal Ağlarımız

Nazım Hikmet Web Sitesi Sosyal Ağlarımızı Takip Etmeyi Unutmayınız.

Kategoriler