Nâzım Hikmet'in ölümünün 51. yılı anma etkinliklerin kapsamında, 3 Haziran 2014 tarihinde Ali Galip Savaşır’ın Konser Akşamı Konuşması

Nâzım Hikmet’in ölümünün 51. yılı anma etkinliklerin kapsamında, 3 Haziran 2014 tarihinde Moskova’da düzenlenen akşam konserinde Ali Galip Savaşır açılış konuşmasını yaptı

Saygıdeğer birinci müsteşarım… Çok değerli Nazım Hikmet dostları…  Kimisi Türkiye’den vatan toprağından, kimisi Moskova’da emek verdiği şantiyeden, kimisi bu güzel yaz gününde Rusya’nın ücra bir kasabasından kalkıp buraya gelen tüm değerli konuklar; hepiniz hoş geldiniz!

Bir kez daha Nazım Hikmet bizi birleştirdi. Bu sabah bir kez daha Nazım Hikmet için mezarı başında buluştuk. 51 yıl değil, 151 yıl da geçse sürecek bir geleneğin izinde, büyük şairimizi hasretle, sevgiyle andık.

Onu daha dün “kaybetmiş” gibi üzülsek de, böyle bir büyük şaire, böyle bir vatansevere “sahip olduğumuz” sevinerek başucunda toplandık…

“Kimi insan otların kimi insan balıkların çeşidini bilir

ben ayrılıkların,

kimi insan ezbere sayar yıldızların adını

ben hasretlerin… “

 

Böyle diyordu Nazım… Ama yine de, hak etmediği bir büyük acıyı, sürgünü yaşarken, vatan sevgisini her şeyin üstünde tutarak; sol göğsünün altındaki cevahiri hiç karartmadan yaşadı.  

Bize de unutulmaz şiirlerinin, eserlerinin yanında,  işte bu mücadele gücünü, haksızlıklara direnmeyi, vatan sevgisini öğreterek gitti..

Bugün Türkiye’den Rusya’ya, dünyanın her köşesinde Nazım Hikmet anıldı, anlıyor. Şiirleri, felsefesi yaşamımıza ışık tutmaya, yol göstermeye devam ediyor… Dünyaya bakışı, siyasi düşüncesi, dili, dini ne olursa olsun, bugün burada herkesi buluşturan “ortak payda” olarak Nazım Hikmetimizi bir kez daha minnetle hatılıyoruz…

İşte bizim en çok önemsediğimiz şey, belki de en çok ihtiyaç duyduğumuz şu zorlu günlerde, Nazım’ın “ortak paydamız” olarak bizlere gülümsemesi, umudu ve vatan sevgisini vurgulayan şiirleridir.

Moskova’daki Türk toplumu olarak Nazım’ın mirasına sahip çıkmak için yıllardır elimizden geleni yapıyoruz. Rus-Türk İşadamları Birliği RTİB’in öncülüğünde düzenlediğimiz törenler, yayınladığımız kitaplar, diğer kültürel etkinlikler, Türkiye ile Rusya arasındaki dostluğun çimentosudur, kurulan sağlam bir köprüdür. Bu konuda emeği geçen herkese, etkinliklerimize katılan sanatçı dostlarımıza, bize hiçbir zaman desteğini esirgemeyen üyelerimize ayrıca bir bir teşekkür etmeyi bir borç biliyorum.

Moskova’daki, Rusya’daki Türk toplumunun yıllardır gittikçe güçlenen birlik ve beraberliğinin, Nazım Hikmet’i anma günlerinde ortak paydasını bulan bu güzel ortamının, herkese örnek olmasını tüm kalbimle diliyorum.

Bu vesileyle zor günlerden geçen memleketimize buradan selam gönderiyorum. Son bir yılda ülkemizde yaşanan toplumsal olaylarda yaşamını yitiren gençlerimizi, Soma’da yitirdiğimiz madencilerimizi saygıyla anıyorum.

Ve sıkıntıların üstesinden gelineceği, zorlukların aşılacağı aydınlık günler dileğiyle, konuşmamı Nazım Hikmet’ten birkaç dizeyle bitirmek istiyorum:

Umuda bin kurşun sıksada ölüm, unutma

Umuda kurşun işlemez gülüm

Alsada çukuruna bizi ölüm

Hatırla ki fidanlar çukurlarda

Büyür gülüm!

 

Nâzım Hikmet

Nazım Hikmet Rusya Anma Etkinlikleri Arşivi

Tüm Yazılara Bak

Yorum Ekle

Sosyal Ağlarımız

Nazım Hikmet Web Sitesi Sosyal Ağlarımızı Takip Etmeyi Unutmayınız.

Kategoriler